Uluslararası terörizm ve PKK terör örgütü(1980'den günümüze)
International terrorism and PKK terrorist organization (1980 to present)
  1. Tez No: 261334
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT SÜMERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KURUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı, dünyada gelişen uluslararası terörizm kavramı çerçevesinde PKK terör örgütünü kuruluşundan bugüne incelemek ve değişimini analiz etmeye çalışmaktır. Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada gelişen uluslararası politikaların PKK terör örgütünü nasıl bir aktör ve Türkiye'yi uluslararası terörizmin hedefi haline getirdiği incelenecektir.Birinci bölümde genel hatlarıyla terörizm kavramı üzerinde durulacak, tarihi gelişimiyle özelliklerine değinilerek uluslararası terörizm ile ilgili hukuki yaklaşımlar ve uluslararası örgütlerde terör konusunun işlenişi ele alınacaktır. İkinci bölümde, Kürtçülük faaliyetleri neticesinde kurulan PKK terör örgütünün kuruluşundan günümüze kadar gelişimi incelenecektir.Üçüncü bölümde Uluslararası terörizm kavramı açıklandıktan sonra PKK terör örgütünün, Türkiye'ye karşı uygulanan dış politikanın bir unsuru olarak, başta demokrasi ve insan hakları savunucusu Batılı ülkelerden olmak üzere destek gördüğü ve bu desteğin boyutları ortaya konulmaya çalışılacak, uluslararası örgütlerin PKK konusundaki tutumlarına değinilecektir. Sonuç kısmında çalışmanın değerlendirilmesi yapılarak Türkiye'nin kendi içinde güçlü olduğu sürece dış politikasında da güçlü olabileceğine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and analyze the changes of the PKK terrorist organization, by the foundation up till today. In this study, it will be announced that how the international policies turn the PKK terrorist organization into a regional actor and how that will make Turkey as a target of international terrorism due to PKK.In the first section, the concept and historical development of terrorism and international terrorism will be discussed. In the second part, the development of the PKK Terrorist organization, established as a result of Kurdish activities, will be examined by the foundation up till today.In the third section, the concept of international terrorism will be announced. Western countries support the PKK terrorist organization will be noted. It will be announced that western countries use the concepts of human rights and democracy in order to support the PKK and the size of this support will be introduced. The stances of the International organizations on the PKK issue will be discussed. In the result section, evaluation of work will be done and it will be highlighted that, as long as it is strong in its own domestic politics, Turkey will be strong in the foreign policy, too.