Ortadoğu'da siyaset ve PKK
  1. Tez No: 92894
  2. Yazar: ZEYNEP ANDAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
205 ÖZET Son yıllarda terörizm sorunu, tüm insanlığı tehdit eden bir boyuta ulaşmıştır. Terörist şiddetten etkilenmeyen ya da tam olarak uzak kalan hiçbir ülke kalmamıştır. Giderek yoğunlaşan terörist eylemler, dünya kamuoyunu terörün yarattığı sonuçlar konusunda bilinçli ve duyarlı bir hale getirmişse de devletlerin teröre farklı açılardan yaklaşmaları nedeniyle ortak bir paydada buluşulamaması, bazı ülkelerin terörü amaçlarını gerçekleştirmede bir amaç olarak görmeleri ve bu bağlamda terörist örgütlere açık veya gizli destek vermeleri terörist faaliyetleri kamçılamıştır. Türkiye'de terörün hız kazandığı dönemlerin genellikle uluslararası siyasi ilişkiler, bölgesel ve ülke düzeyinde siyasi ve sosyal problemlerle yakından ilişkili olduğu görülecektir. 1980 öncesinde ağırlıklı olarak gündeme Marksist/Leninist ideoloji çerçevesinde yıkıcı faaliyetler olarak gündeme gelen ve 1980 sonrasında bir süre durulan terör hareketleri, özellikle 1984'den itibaren PKK terörü ile birlikte bölücü terör olarak gündemde yerini almıştır. 1980'lerin başında bir avuç sol terör hareketi olarak gelişen ve 1980 askeri müdahalesinden sonra Suriye'ye yerleşen PKK hareketini büyüten ve geliştiren olaylar daha ziyade Ortadoğu'daki gelişmelerdir. Ortadoğu istikrarsızlığında devletlerarası ilişki ve mücadelelerde uluslararası terörün gayri resmi bir nüfus veya örtülü savaş aracı olarak kullanılması, PKK'yı tüm taraflarca kullanılabilen bir araç haline getirmiştir. İki kutuplu sistemin çökmesi ile birlikte küresel gücün tek temsilcisi haline gelen ABD'nin, çıkarları açısından hayati öneme sahip Körfez Bölgesi'ne müdahalesi, Kuzey Irak'ı fiili olarak üçe bölerken, bağımsız bir Kürt devletinin oluşturulması sürecinin de başlangıcını oluşturmuştur. Bölgede oluşan bu istikrarsız yapı, gerek bölge devletlerinin -Irak, İran ve Suriye- Türkiye ile olan ilişkilerinde rekabet ve sorunlar nedeniyle gerekse206 bölge dışı devletlerin Körfez'e yönelik çıkarları nedeniyle PKK'ya verdikleri destek, örgütün giderek güçlenmesini ve uluslararasılaşmasını sağlamıştır. Ulusal güvenliğin, iç politikanın yanısıra dış politikayı da yakından etkilediği günümüzde PKK, gerek Türkiye'nin Ortadoğu'ya yönelik gerekse iran, Irak ve Suriye'nin Türkiye'ye yönelik politikalarında belirleyici ve sınırlayıcı bir faktör haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
207 ABSTRACT Recently, terrorism has turned out to threaten all human kind. It would not been an over-estimation to claim that there is almost no country that has not been suffering terrorist violence. Although the increasing amount of terrorist activities has made the international society conscious of the drastic outcomes of terrorism, the lack of a universal consensus on its detrimental effects, and the overt and/or covert support of international society has led to the escalation of terrorism. It is evident that the escalation of terrorist activities in Turkey is partly linked to the social and political factors that come into play in local, national and international levels. It was the Marxist / Leninist ideology that had a destructive influence in Turkey until 1980; conversely since 1984 it has become the PKK terrorism which is damaging the country. There is enough evidence that the PKK, which was previously a minor terrorist organisation, has gained power after the military coup of 1980 due to both its expanding underground activities and the logistic support of the neighbouring Middle Eastern countries. Terrorism has become an illegal instrument in the Middle East in a way that led the respective governments to benefit from the PKK card in coping with the challenges coming from the third countries. In the aftermath of the bi-polar world, the intervention of the only remaining super power, USA, on the Gulf region divided the Northern Iraq into three pieces. The division of Northern Iraq partly means the beginning of the process of the foundation of an independent Kurdish state. The instability in the region, which springs from both the antagonistic policies of the neighbouring countries in relation to Turkey's reaction to the PKK and the support of the international society to the PKK, has empowered the organisation, and has given it an international character. In the meantime,208 PKK has become a determining factor in terms of Turkey's relations to the neighbouring Middle Eastern countries and vice versa. DOKÜMANTASYON tfttiKEP