Tanzimattan sonra Osmanlı Devleti'nde azınlıkların hukuki statüsü
Legal status of the minority after administrative reforms in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 261349
  2. Yazar: NERMİN FUNDA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Osmanlı Devleti'nin 19. yüzyıldaki hikâyesi ilgili yüzyılın dinamiklerine göre şekillenmiştir. Osmanlının uzun 19. yüzyılındaki önemli gelişmeler aynı zamanda dünyadaki gelişmeler ile paralellik göstermiştir. Bu dönemin şartları bir bakıma Osmanlının iç ve dış politikalarını etkilemiştir. Bu dönemde yaşanan gelişmelerden biri de azınlıklar konusunun ortaya çıkmasıdır. Azınlıklar konusu günümüzde bile birçok tartışmanın merkezindedir. Osmanlı döneminde ise, imparatorluğun parçalanmasında önemli bir etki doğuran olgulardan biri gayrimüslim azınlıklardır.Osmanlının gerileme dönemine kadar millet sistemi içinde neredeyse sorunsuz yaşayan ve devlet kademesinde önemli görevlerde bulunan azınlıklar, Fransız devriminin etkisi ile yayılan milliyetçilik akımlarından etkilenmişlerdir. Avrupa'da yaşanan gelişmeleri ile takip edemeyen ve birçok açıdan geri kalan Osmanlı imparatorluğu azınlıkların giderek artan ve büyük devletlerden de güç alan taleplerini karşılamakta hem gecikmiş hem de yetersiz kalmıştır. İşin aslı ilgili toplumların Osmanlı'dan ayrılma amacı olduğu için bu talepler karşılansaydı bile sonuç yani Osmanlı Devleti'nin yıkılışı önlenemeyecektir. Hemen her dönemde yükseliş eğiliminde olan milliyetçiliğin Osmanlı gayrimüslim azınlığa etkileri ise bu çalışmanın reformlar bağlamında temel inceleme konusudur.
Özet (Çeviri)
The story of Ottoman Empire in the 19th century shaped by the Dynamics of this century.The important developments of Ottomans in the long 19th century showed parallelism with the other developments all over the world. The circumstances of this period influenced domestic and foreing policies of Ottoman Empire in a way. One of the developments experienced in this period was the issue of the emergence of minorities. Even today the issue of minorities is in the centre of many debates. During the Ottoman period,the major cause of disintegration of the Empire was the non-muslim minorities.Until the decline of the otoman,the minorities who had smoth lives and also had important tasks in the state levels were affected by nationalist movemets with the effect of French Revolution. The otoman Empire that couldn?t follow the developments in Europe and was underdeveloped in many respects delayed and remained insufficient to meet the demands of minorities which supported by the growing power of big states.The truth is,the purpose of the societies was to be separated from the ottoman and even if it had been demended, the collapse of the Ottoman Empire wouldn?t have been able to prevented.The effects of nationalism on the non-muslim minorities which has upward trend in almost every period is the basic research issue in the context of reform.