Kanun yapım sürecinde siyasi partilerin ve hükümetin etkinliği
The affectiveness of goverment and politic parties in the law making process
  1. Tez No: 261348
  2. Yazar: FAZLI PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada; demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olarak belirtilen ve demokratik rejimin işleyişi bakımından büyük önem taşıyan siyasi partilerin ve hükümetin kanun yapım sürecindeki etkinliği incelemeye çalışılmıştır.Kanun tasarı ve tekliflerinin parlamentoda görüşülmesi sürecinde başlıca üç aktör rol oynamaktadır: Hükümet, siyasi partiler ve parlamento üyeleri. Bu bakımdan TBMM'de kanun yapım süreci üzerinde durulurken, bu üç aktörün bu sürece olan katkı ve etkileri irdelenmiştir. Ayrıca bu kapsamda, TBMM İçtüzük teklif taslağının konumuz açısından getirdiği yenilik ve değişiklikler de incelenmiştir.Son olarak hükümetin, siyasi parti ve gruplarının, milletvekillerinin, parlamento komisyonlarının ve Genel Kurulu'nun kanun yapım sürecindeki fonksiyonlarının, rollerinin ve bu sürece olan etkilerinin daha iyi görülmesi, incelenebilmesi ile birlikte konuyu somutlaştırmak ve örneklemek maksadıyla toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren üç adet kanun önerisi incelenmiştir. Bu bağlamda 4.6.2008 tarihli ve 5766 sayılı Kanun, 17.4.2008 tarihli ve 5754 sayılı Kanun ile 2.7.2008 tarihli ve 5779 sayılı Kanun'ların kanun yapım süreci inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the affectiveness of goverment and politic parties which are described as the most important parts of democratic political systems and indispensable elements of democratic politic life in the law making process is tried to be reviewed.Mainly three important actors play considerable role in these discusion periods: cabinet, political parties, members of the parliament. In this respect in the process of law making period these three actors role has been examined. The innovations and changes brought by GNAT?s internal regulations has also been analyzed in this context.Eventually; three different law proposals has been examined to see and to objectify the roles, functions and influences of cabinet, political parties and their groups, comissions and Plenary in the law making period. In this respect following laws; 5766 / 4.6.2008, 5754 / 17.4.2008, 5779 / 2.7.2008 law making process has been subjected to the study.