Doğal hukuk kuramının devrimci bağlamı
Revolution context of natural law theory
  1. Tez No: 261356
  2. Yazar: ELİF TUBA ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmanın konusu, insan haklarının felsefi temellerinden biri olan doğal hukuk yaklaşımıdır. Çalışmanın amacı, yaklaşımın insan haklarını temellendirirken başvurduğu temel felsefi anlayış, metot ve kavramların ortaya konulmasıdır. Doğal hukuk veya doğal yasalar olarak adlandırılan bu evrensel etik insan haklarının evrensel, devredilmez ve vazgeçilmez doğal haklar olarak meşrulaştırmanın temeli olarak alınmaktadır.Çalışmada modern öncesi, ortaçağ ve Rönesans sonrası olarak üç bölümde ele alınan doğal hukuk kuramının, dönemlere göre geçirdiği değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is natural law theory, which is one of the philosophical fundamentals of human rights. The study aims to manifest the basic philosophical understanding, method and concepts behind the approach. This universal ethics, called natural law is invoked to legitimize human rights as absolute, immune and inalienable natural rights.In the study pre modern, post medieval and Renaissance after as discussed in three sections of the natural law theory according to the changes in period were examined.