Algılanan kariyer özendiricilerin iş tutumu ve iş davranışları üzerindeki etkisi: Bir görgül çalışma
The effects of the perceive career anchors on the job attitude and job behaviour
  1. Tez No: 261371
  2. Yazar: SONGÜL TEMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada algılanan kariyer özendiricilerinin iş tutumu ve iş davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Bursa İlinde Özel sektörde faaliyet gösteren 6 banka çalışanları arasından kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 100 kişiye yönelik anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen anket verileri istatistik paket programı SPSS 16.0 ile analiz edilmiştir. Araştırmada güvenilirlik analizinde Cronbach Alpha analizi ile bulunmuştur. Demografik özellikler frekans analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın hipotezleri stepwise regresyon analizi ve korelasyon analizi ile sınanmıştır.Uluslararası yazında sınırlı sayıda da olsa kariyer özendiricilerine yönelik kuramsal ve görgül çalışmalar bulunmaktadır. Türk yazınında kariyer özendiricileri ile iş tatmini, örgütsel bağlılık, işten ayrılma gibi tutum ve davranışlar arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalara rastlanılmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı Türk yazınındaki eksikliği gidermeye yönelik katkıda bulunmaktır. Çalışmanın yazına bir diğer katkısı ise değişkenler arasındaki eşanlı ilişkiyi çok boyutlu istatistiksel tekniklerle incelemeyi amaçlamış olmasıdır. Böylece elde edilen bulgular bireylerin daha iyi kariyer kararları verebilmesine, örgütlerin daha iyi kariyer planlaması ve geliştirmesi uygulamalarına olanak sağlayacaktır.Araştırma sonucunda; algılanan kariyer özendiricilerinin iş tatmini, örgütsel bağlılık iş tutumları üzerinde pozitif, işten ayrılma davranışı üzerinde ise negatif etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the perceived career incentives on the job attitude have been investigated. For this objective, a statistical study has been made with a hundred people who have been selected with conveniency exemplification among the working group of the six banks in Bursa. The data of the statistical study which have been acquired, has been analyzed with the statistical package program SPSS 16.0 (Statistical Package For Social Sciences). The Cronbach Alpha Technique has been used in the reliability analysis of the study. The demographic features has been scrutinized with the Frequency Analysis. Hypothesis trials have been executed with Stepwise Regression Analysis and Correlation Analysis. Although there aren?t many studies on International Literature, there are also theoretical and empirical studies towards the career anchors. Whereas, there aren?t any studies which scrutinize the relationship between the attitudes and the behaviours such as the career anchor?s job satisfaction , organizational commitment, the turnover, etc on the Turkish Literature.The fundamental objective of this study is to contribute to the Turkish Literature in order to supply the insufficiency with productive examples. The other contribution of this study is to accomplish the scrutinization of the relationship with the variables in terms of the macro dimensions of the statistical techniques. Thus, the acquired evidences will help the individuals to have a better career decisions, the organizations to have a better career planning and developing implementations.In conclusion, the research has shown that, the career anchors have a positive effect on the job attitudes the job satisfaction and organizational commitment whereas have a negative effect on the job behaviours the turnover.