Nurettin Topçu düşüncesinde kültür ve medeniyet problemi
Opinions of Nurettin Topçu about culture and civilization
  1. Tez No: 261381
  2. Yazar: TUNÇAY TOKERER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu araştırma, Nurettin Topçu'nun Kültür ve Medeniyet hakkındaki görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Kültür ile medeniyet kavramları ekseninde bir ayrım yapılarak, modern batı medeniyetinin, diğer yerel kültürlere ve medeniyet dairelerine olan etkileri sonucu meydana gelen sosyo-kültürel değişmenin, otantik ve yerel kültürleri ne yönde etkilediği ve etkileyebileceği, Türk Kültürü üzerinde ne tip etkilerde bulunabileceği doğrultusunda Osmanlı'nın son döneminde medeniyetler arası iletişime düşünürlerin verdiği tepkiler bağlamında ortaya çıkan akımların felsefi ve sosyal boyutlarda etkinliklerinin ne olabileceği ve ne olduğu, konularını derinlemesine incelemek yerine, bu akımların Türk Sosyoloji literatüründe kültür ve medeniyet kavramlarının birbirlerinden farklılıklarının ortaya çıkmasına sebebiyet verdikleri gözlemlenmektedir.Nurettin Topçu, çok yönlü bir düşünür olarak, bu akımlardan hiç birisini benimsememekte ve eleştirel bir bakış açısıyla, bu akımların temel kaygısı olan kültür ve medeniyet eksenli problemleri değerlendirmektedir. Ruhçu felsefi ekolün kendisinin düşünce sisteminde bıraktığı iz, onun madde karşısına manayı koymasına, cemiyetin yerine ferdi koymasına, materyalist felsefede maddenin mekanik hareketlerinin toplumda da gözlenmesinin karşısına bireyin hür iradesi ile topluma yön verebilecek kapasitelere ulaşabileceği doğrultusunda fikirler geliştirmesine sebep olmuştur.Anahtar Kelimeler; Kültür,Medeniyet, İsyan Ahlakı, Hareket Felsefesi, Materyalizm ve Spiritüalizm.
Özet (Çeviri)
This research, prepared as the Master?s Degree Thesis, intends to expose opinions of Nurettin Topçu about Culture and Civilization.With differentiating on the axis of the terms culture and civilization, instead of deeply analyzing the subjects; how the socio-cultural variation which arise from the effects of the modern western culture over other local cultures and circles of civilization, affects or is going to affect the authentic and local cultures, what is and will be the efficiency of the movements, that arise in the context of the reactions of philosophers against the communication between civilizations towards what kind of effects this variation will cause on Turkish Culture, in the late period of Ottoman Empire, it is observed that these movements caused to expose the differences between the terms culture and civilization in Turkish Sociological Literature.Nurettin Topçu, as a multi-faceted philosopher, doesn?t embrace any of these movements, and with a judgmental point of view, he considers the problems with the axis of culture and civilization which became the basic concern of these movements. The trail which the spiritual philosophical school leave behind on his system of thinking caused him to put the spirit against the material, individual against the community and to develop thoughts towards the individual can reach the capacities that he can direct the society with his free will, against the mechanical movements of material to be observed in community in materialist philosophy.Keywords; Culture, Civilization, Ethic of Rebellion, Philosophy of Action, Materialism and Spiritualism