Türk romanında aşk (1872-1900)
Love in the Turkish novel (1872-1900)
- Tez No: 261382
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bu çalışma, Türk edebiyatında 1872-1900 yılları arasında kitap olarak yayınlanmış romanlarda aşk duygusunu incelemektedir.Çalışmanın amacı Türk romanının ilk örneklerini bilimsel metotlar kullanarak incelemek ve bu eserlerde işlenen aşk ilişkilerinden yola çıkarak aşk türlerini, roman karakterlerinin aşk hâllerini tespit etmek ve bu tespitlerden yola çıkarak genellemelere ulaşmaktır.Belirlenen bu amaçlar doğrultusunda dönem içinde yayınlanan roman türünde yazılmış edebî metinler, edebiyat biliminin yöntemleri kullanılarak taranmış, elde edilen bilgiler tasnif ve tahlile tabi tutulmuştur.Yapılan incelemeler sonucunda ulaştığımız sonuçlar Türk edebiyat tarihinin 19. yüzyılın son dönemlerinin aydınlatılmasına katkı sağlayacak aynı zamanda Türk romanının ilk örneklerinde duygusal ilişkilerin niteliği ve niceliği hususunda edebiyat araştırmacılarına önemli bilgiler verecektir.
Özet (Çeviri)
The study investigates love in the books that are published as a novel in 1872-1900 in Turkish literature.Purpose of the study is to analyse the first samples of Turkish novel by using scientific methods and with the benefit of love relations that are specified in this samples, to determine love types, love conditions of novel characters and to reach generalizations according to these determinations.Inparallel with the determined purposes, novels that are published in nineteenth century are scanned by using methods of literature science and the collected data are classified and evaluated.According to the results of the investigations, the results that we reached will contribute to clarify the last periods of nineteenth century Turkish literature; at the same time, the results will give important information to literature researchers about the quality and quantity of emotional relations in the first samples of Turkish novel.