Atıf Yılmaz Batıbeki'nin sineması
The cinema of Atif Yilmaz Batibeki
- Tez No: 749878
- Danışmanlar: PROF. ALEV İDRİSOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Çalışmanın konusu, yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı Atıf Yılmaz Batıbeki'nin (1926-2006) hayatı, sanatçı kişiliği ve sinema eserlerinin incelenmesidir. Batıbeki, Türkiye'de çok partili siyasal hayatın başladığı yıllarda ortaya çıkan sinemacılar kuşağının önde gelen kişilerinden biridir. Sinema alanına asistan ve teknik danışman olarak adım atmış, ardından yönetmenliğe başlamıştır. Sinemanın temel anlatım dilini ve tekniklerini daha çok uygulayarak ve tecrübe ederek öğrenmiş, bu yolla sanatçı kişiliğini geliştirmiştir. Kısa sürede ürettiği çok sayıda filmle profesyonel becerisini kanıtlamış, ülke sinemasının önemli temsilcilerinden biri haline gelmiştir. Sanatçı, meslek hayatının başlangıcında taşıdığı heyecanı ömrünün sonuna dek devam ettirmiş, elli beş yıl devam eden meslek hayatıyla Türk ve dünya sinemasında benzerine az rastlanan sinema insanlarından biri olmuştur. Farklı türlerde film üretme yeteneği ve toplumsal gelişmelere duyarlı, yeniliklere açık tavrıyla uzun yıllar boyunca gündemde kalmayı başarmıştır. Yönettiği filmlerde sinema dilini ve anlatımını yetkin kullanma becerisini gösteren Batıbeki, çekim öncesi hazırlık çalışmalarına önem vermesi ve çekmeyi tasarladığı filmi büyük ölçüde senaryo safhasında planlamasıyla tanınmıştır. Yapım aşamasında çekim ekibiyle kollektif çalışma ve özellikle oyuncularla yararlı ilişki kurulması konusunda başarılıdır. Genellikle rahat seyredilen, akıcı bir anlatıma sahip, mekânın ve çevrenin etkili bir kullanımla verildiği filmler ortaya koymuştur. 1980'li yıllarda bir süre Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nün öğretim kadrosunda yer alan Atıf Yılmaz Batıbeki, ileri yaşlarında bile mesleğini sürdürmesi, sinemaya olan tutkusu, çok sayıda sinemacının yetişmesine katkıda bulunması, her zaman gençlerle birlikte çalışmaya özen göstermesi bakımından kendine özgü bir kişiliktir. Öte yandan, Batıbeki tamamen Türk halkının geleneksel kültür ögelerine dayanan, seçkin-sıradan veya başarılı-başarısız tüm ürünleriyle halkın sevincini, kederini, özlemini, kısaca hayatını yansıtan ulusal sinemamızın önemli yaratıcılarından biridir. Uzun meslek yaşamında ürettiği çok sayıda filmle Türk sineması geleneğinin oluşmasına katkıda bulunan Batıbeki'nin, günümüz Türk sineması için de önemli bir sanatçı kişilik olduğu ve gelecek kuşaklarca da dikkate değer bir figür olarak belleklerde yer alacağını söylemek gerekir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the life of director, screenwriter and producer Atif Yılmaz Batibeki (1926-2006), the study of artist personality and cinema works. Batibeki is one of the leading cinematographers of Turkey's multi-party political life in the years it began. He stepped into the cinema as an assistant and technical advisor, and then started directing. He learned the basic language and techniques of cinema by applying and experiencing them more, thus improving his artistic personality. He has proven his professional skills with a number of films he has produced in a short time, and has become one of the key representatives of the country's cinema. The artist continued the excitement of the beginning of his career to the end of his life, and became one of the few cinema people in Turkish and world cinema with a life of fifty-five years. He has been able to stay on the agenda for many years with the ability to produce films of different types and the attitude that is sensitive to social development and open to innovation. Demonstrating his ability to use cinema language and expression in films he directed, Batibeki has been known to care about pre-shoot preparation work and to plan the film he intends to film in the scenario phase. He is successful in collective work with the drafting team during construction and in particular the establishment of useful relationships with the players. It has produced films that are often comfortable to watch, have fluent expression, where space and the environment are made with effective use. Atif Yılmaz Batibeki, who was a lecturer at the Cinema Television Department of Mimar Sinan Fine Arts University in 1980, is a unique personality in order to maintain his profession even in his early years, to contribute to the development of many filmmakers, to always be careful to work with young people. Atif Yılmaz, who gave the product between 1951-2004, was one of the most filmmaker directors of his time. And if that caused him to have negative reactions from time to time, he continued his career regardless of those criticism. He based the foundation of his cinema on the public and the society, and he tried to stay close to society with the classical cinema language he used in his films. In the films he directed, he covered many topics, including love, laughter, history, policing, women and folklore, as well as social issues to political events. He became one of the cinematographers who watched movies with classical cinema language, solid editing and relaxed expression, making it easy to watch, and became one of the masters of Yesilcam. In view of post-1950 Turkish cinema, Atif Yılmaz Batıbeki is one of the major cinema men who established and kept the Turkish cinema tradition alive with his cinematic language and cinematographical features. Atif Yılmaz made a significant contribution to cinematic narrative with the many films he started producing in the 1950s. Like his contemporary directors, he developed the language and narrative of cinema according to the audience's demands and reactions. The cinema of Atif Yılmaz is primarily of the general characteristics of Turkish cinema. His perspective on the art of cinema, his use of locally sourced literary adaptations and his telling of local stories, in terms of his relationship with the audience, because of his care for locality, local characteristics, his cinema carries strong features and holds an important place. Determinations of the Turkish community structure of the period are also at the forefront. Like every modern filmmaker, Atif Yılmaz was influenced by the political, social, economic and cultural conditions of his time. By not isolating the content he addresses from the realities of the society and cinema in which he lives, he has developed a way of behaving that is unique to him. Throughout his career, he founded several production companies. After Orhan Günşiray and Yerli Film in 1960, Recep Bilginer and Güneş Film in 1966, ADAF together with Ömer Kavur and Yavuz Özkan in 1980 and this company disbanded, Arif Keskiner and Cengiz Ergun formed production companies such as Yesilçam Film, Odak Film. His films have been shown at festivals in all corners of the world, including Venice, Berlin, London and Montreal. At times, some of his films were released in Europe. His work has been shown in mass screening sections at four major international festivals to date, most recently at the 2001 Mediterranean Film Festival (Montpellier). From the beginning of his art life, he joined the establishment and management of professional organizations. He served in various cinema associations and unions. Film actress Nurhan Nur, later married screenwriter Ayşe Şasa, Atif Yılmaz made her third marriage to theatre and film actor Deniz Türkali. She had a daughter from her marriage to Nurhan Nur. On the other hand, Batibeki is one of the most important creators of our national cinema, which reflects the joy, sorrow, longing of the people, and, in short, the life of all of its outstanding, ordinary or unsuccessful products, all based entirely on traditional cultural elements of the Turkish people. It is important to say that Batibeki, who has contributed to the creation of a Turkish cinema tradition with many films produced in his long career life, is an important artist for today's Turkish cinema, and will be in memory by future generations as a lovely figure.