Savaş fotoğraflarının kullanımı bağlamında propaganda ve manipülasyon
Photo war in context and use of propaganda and manipulation
  1. Tez No: 261429
  2. Yazar: NAZIM SERHAT FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT ERUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Gündelik yaşamımızda evimizin tepesine bir bombanın düşmesi ya dasokağımızda silahlı adamların birbirine ateş etmesi sık şahit olduğumuz bir durumdeğildir. Bu tip durumlara savaş fotoğrafları üzerinden görsel şahitlik yaparız.Fotoğraflar, her zaman savaşın gerçekliğini gösteremezler. Bertold Brecht'indediği gibi ?Krupp fabrikasının bir fotoğrafı bize bu fabrika hakkında çok az şeysöyler.? Aynı şekilde bir savaş fotoğrafı da, üzerindeki imgelerin dışında pek birşey gösteremez ve söyleyemez. İzleyici, fotoğrafın alt yazısı, manşeti ya da o savaşadair başka kaynaklar tarafından üretilmiş yazı ve görseller tarafından kodlanır.Bir savaşa dair oluşan fikrimiz savaşın doğru ve desteklenmesi gerektiği veyayanlış ve durdurulması gerektiği gibi, bu tip yazı ve görsellerin üzerimizdeyarattığı etkiyle şekillenir.Bu çalışmanın konusu da toplumun kitle iletişim araçları üzerindengerçekleşen savaş propagandasıyla savaşa olan ilgisinin ve desteğinin nasıl ayaktatutulduğudur. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümündepropagandanın fotoğraflar üzerinde hangi yöntemlerle işlendiği ve ideolojikavramının, bu işlem sürecinin merkezi olan kitle iletişim araçlarında ki belirleyicirolü açıklanmıştır. Devam eden bölüm ise kronolojik olarak ele alınan savaşfotoğraflarının, birinci bölümde sunulan kuramsal zemin üzerinden analizineayrılmıştır. Bu analizde fotoğrafın icadından bugüne geçen 153 yıl içinde yaşananbirçok savaştan, tezi eksiksiz sunabilmek adına sırasıyla: Kırım Savaşı (1853-1856), Amerikan İç Savaşı (1861-1865), Birinci Dünya Savaşı (1914-1917), İspanyaİç Savaşı (1936-1939), İkinci Dünya Savaşı (1939-1945), Vietnam Savaşı (1964-1975), Körfez Savaşı (1990-1991) ve Irak Savaşı (2003-?) seçilmiştir. Örnekolarak seçilen savaşlardan elde edilen fotoğraf ve imgelerin hangi şartlardaüretildikleri ve kamuoyuna sunulurken hangi yöntemlerin kullanıldığı yine ikincibölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our daily lives it isn?t a frequent situation that a bomb drops on ourhouses or men with guns shoot eachother in our street. In this kind of situationswe testify visually by means of war photographs. Photographs do not alwaysexpress the reality of wars. As Bertold Brecht said ?A picture of the KruppFactory tells a little about this factory?. Just like this, a war photograph cannotexpress much, except for the images on it. The spectator is encoded by thesubtitles, headlines of photographs, or by articles or visuals produced by othersources about wars. Our idea about a war that a war is fair and needs to besupported or that a war is unfair and needs to be ended, is formed by the effects ofthis kind of articles and visuals on us.The theme of this work is how a society?s concern and support are keptalive by the propaganda of wars by means of mass media. This work consists oftwo parts. In the first part how propoganda is treated on photographs by whatkind of methods and the determinative effect of propoganda on mass media that isthe centre of this process are discussed. The following part is allocated in order toanalyse the chronologically discussed photographs out of the theoreticalbackground which is explained in the first part. In this analyses the photographsof wars in the last 153 years ,from the invention of photograph till today, havebeen chosen in order of: Crimean War (1853-1856), American Civil War (1861-1865), The First World War (1914-1917), Spanish Civil War (1936-1939), TheSecond World War (1939-1945), Vietnam War (1964-1975), Gulf War (1990-1991),Iraq War (2003-?.) How the chosen photographs and images are taken and whatkind of systems are used in order to present them to public opinion are discussedin the second part also.