Dijital enstalasyon yöntemlerinin kamusal alanda kullanımı: panorama 25 aralık Gaziantep savunması kahramanlık panoraması ve müzesi
The use of digital installation methods in the context of new media art in the public area: Panorama 25 aralik Gaziantep defense hero panorama and museum
  1. Tez No: 810170
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi'nin kurumsal yapısı ve mimarisi, yeni medya sanatı bağlamında da sergi pratikleri incelenmiştir. Nitel bir araştırma desenine sahip olan tezde; literatür ve belge taraması ile birlikte 'yarı yapılandırılmış görüşme' tekniği uygulanmıştır. Savaş döneminde işgalci devletlerin Antep'e ve Antep halkına yaptıklarının sonraki nesillere hatırlatılması amacıyla yapılan müze içerisinde, panorama, dioramalar ve geleneksel yöntemlerle yapılmış yağlıboya eserlerin yanı sıra, dijital olarak üretilmiş etkileşimli projeksiyon enstalasyonları, video art çalışması, animasyon projeksiyonu, sinevizyonlar, tanıtım videoları, kiosklar, QR belge tarama ve yeşil perde fotoğraf çekme alanı yer almaktadır. Toplumsal belleğin sürekliliği için müzelerle ilgili sosyal medya çalışmalarının, kamusal alanda yeni medya teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanılmaları gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Projeksiyon haritalama çalışmaları belli zaman dilimlerinde ve özellikle gece gösterimi yapılabilen uygulamalar olduğu için kalıcılığı kısıtlı olmaktadır. Bu bağlamda VR uygulaması ile sayısallaştırılmış mekânlar üzerinde projeksiyon haritalama uygulamalarının istenilen zamanda ziyaretçiler tarafından görülmesini olanaklı kılmak amaçlanmıştır. Müze binası dekonstrüktivist ve heykelimsi yapısıyla kamusal alanda dijital enstalasyon uygulamasına elverişlidir. Projeksiyon haritalama için müzede sergilenen eserlerden ve Millî Mücadelede yer almış kahramanların fotoğraflarından ve o dönem kullanılan belgelerden yola çıkılarak hazırlanan hareketli grafik animasyon çalışması, hem iki boyutlu hem de üç boyutlu olarak maket üzerine çalışılmıştır. Binanın maketi üzerine bir projeksiyon çalışmasının nasıl uygulanacağını göstermek için, hareketli grafik animasyon içeren bir video uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the institutional structure and architecture of Panorama 25 Aralık Gaziantep Defense Heroism Panorama Museum and exhibition practices in the context of new media art were examined. In the thesis, which has a qualitative research design; A semi-structured interview technique was applied along with literature and document scanning. In addition to panoramas, dioramas, and oil paintings made with traditional methods, digitally produced interactive projection installations, video artwork, animation projection, cinevisions, promotional videos, kiosks, QR document scanning, and green screen photo-taking areas. It has been concluded that social media studies related to museums and new media technologies should be used effectively in the public sphere for the continuity of social memory. Projection mapping studies have limited permanence, as they are applications that can be displayed in certain time periods and especially at night. In this context, it is aimed to enable the projection mapping applications on digitized spaces to be seen by visitors at any time with the VR application. The museum building is suitable for digital installation in public space with its deconstructivist and sculptural structure. For projection mapping, the motion graphic animation work, which was prepared based on the works exhibited in the museum, the photographs of the heroes who took part in the National Struggle, and the documents used at that time, were studied on models both in two dimensions and in three dimensions. In order to show how to apply for projection work on the model of the building, a video application with motion graphic animation was made.