Kültürlerarası iletişim bağlamında TikTok: Türkiye merkezli Rus kullanıcıların TikTok'ta üretmiş oldukları içerikler üzerine bir inceleme
TikTok in the context of intercultural communication: An analysis on the contents that Türkiye-based Russian TikTok users have produced
- Tez No: 894701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sosyal medya kullanımı, son yıllarda çok popüler hale gelmeye başladı özellikle genç kesime hitap eden tüm dünya için bir olmazsa olmaz olmuştur. Tatil fotoğraflarını, gezdiği yerleri veya deneyimlediği şeyleri, tecrübelerini paylaşmak için TikTok sosyal medya platformu insanların tercih ettikleri günümüzde daha yaygın bir hale geldiği görülmüştür. Ülkeler arası uzun veya kısa süreli ziyaretlerde bulunan turistler de gördükleri güzel manzarayı paylaşabilmek için bu platformu tercih etmeye başlamışlardır. Türkiye her yıl Rus turistlerin uğrak yeri olmayı başarmış hatta farklı nedenlerle yaşamak için daha çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir. Doğal güzelliklerinden tutun beğenilen yemek lezzetlerinden tutun Türkiye her açıdan Rusların gözdesi olmuştur. Son zamanlarda Rusya'da yaşanan ekonomik çalkantı ve Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş Rus vatandaşlarının Türkiye'ye göç etmelerine en büyük sebeplerden biri olmaktadır. Türkiye'de yaşayan Rus kullanıcılar, bu platformda kendi kültürel kimliklerini ifade ederken aynı zamanda Türk kültürü ile de etkileşime girmektedirler. Bu içerikler, Rus ve Türk kültürel öğelerini bir araya getirerek, kültürel hibriditeyi teşvik etmektedir. Bu tez; Türkiye merkezli Rus TikTok kullanıcılarının yaptıkları paylaşımlar ve bu paylaşımlara; kullanıcılara verilen etkileşimler hakkında hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I aimed to explore the content and interactions of Russian TikTok users based in Türkiye, focusing on their intercultural communication patterns. I investigated how these Russian content creators, who either visited or settled in Türkiye, incorporate cultural elements into their posts, how they engage with their audience, and how they facilitate cultural integration. The research sought to uncover the effects of these interactions on intercultural communication between the two cultures. I analyzed the initial impressions of these content creators about Türkiye, their experiences during their stay, and the videos they shared, which offered guidance to other Russians planning to visit Türkiye. The public accessibility of their profiles on TikTok was a key aspect of the analysis, as it allowed for a broad examination of their content. Additionally, I observed how these creators provided valuable information about changes in Türkiye, encouraged followers to live there, and contributed to expanding cultural boundaries between Türkiye and Russia. In the application section of this thesis, I employed inductive content analysis with an exploratory research design, utilizing qualitative research methods and a cross-sectional approach. This involved analyzing the most-viewed TikTok videos using keywords related to intercultural communication, TikTok content analysis, and social media.