Yeni yüzyılda sanatta gösterme sorunu
Problem of displaying in art in the new century
- Tez No: 261453
- Danışmanlar: PROF. HÜSAMETTİN KOÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yeni Yüzyõlda Sanatta Gösterme Sorunu adlõ tez çalõşmasõ, gerek yapõtõn içindeki anlatõ; gerekse yapõtõn sergilenmesi bağlamõndaki gösterme edimini; içinde bulunduğumuz yüzyõlõn sanatõ çevreleyen tüm olanaklar ve sanata eksen oluşturan kuramlar ile birlikte ortaya koymaya çalõşõr. Olanak ve kuramlarõ, göstergebilimsel yöntemlerle, yapõt içerisinden okumaya çalõşarak; günümüz sanatõnõn temsil olanaklarõnõ gözler önüne serer. Bu aşamada temsilin dil ile olan ilişkisini örnek gösterir ve yine yapõt üzerinden göstergeler aracõlõğõyla temsilin nasõl bir yol izlediğini irdeler. Temsil ve Göstergebilim adlõ bölümde, görsel kültür ve sanat için, göstergebilimsel bir yaklaşõmõn neden kaçõnõlmaz olduğu gerçeği üzerinde durur. İkonografi ve göstergebilim arasõndaki yöntemsel farkõ belirtir. Gösterileni, göstergesel zincir üzerinden açõklamaya çalõşõr; görsel kültür içerisindeki görüntüsel 9 göstergelerin nasõl anlaşõlmasõ gerektiği konusunda örnekler verir. Göstergesel zincir ile ortaya konan dizge üzerinden, bu kez Göstermeyi açõklamaya çalõşõr. Resimsel anlamda göstermenin nasõl mümkün olduğunu yapõtlar aracõlõğõyla örneklerken; konuyu çevreleyen kuramlarõ da sõralar. Artistik İmgenin Gösterilmesi adlõ bölüm, bir mecralar sorunu olarak sanatõ yeniden ele alõrken; teknoloji ve medya olanaklarõnõn, başlangõcõndan günümüze resim sanatõna olan katkõsõnõ inceler. Çağdaş Görüntülerin Gösterimi bölümün medya olanaklarõ ortaya koyarken, bir medya eleştirisi de beraberinde getirir. Nihayet Referans İmgeler temsilin nasõl göstergeler aracõlõğõyla tüm görsel kültür ve yaşama dağõldõğõnõ örnekler; aynõ zamanda her biri birer göstergeye dönüşen sanat yapõtlarõnõ, mecralarõyla birlikte sunar. Yapõtõn Gösterilme Sorunu yapõtõn sunumuyla ilgili olanaklarõ, bu alandaki kuramlarõ ve devreye giren göstergesel sistemleri bir dizge olarak ortaya koymaya çalõşõr. Mekan ve sonrasõnda mekansõzlaşmanõn, sanatõn bağlamõnõ nasõl oluşturduğunu inceler. Sanatta Algõlanma/Okunma Sorunu göstergebilimin, nasõl doğru bir çağdaş sanat okumasõna olanak verdiğini, sanat yapõtõndaki farklõ kodlamalarõ ana başlõklar halinde inceleyerek tartõşõr. Sonucunda Temsiliyette Kodlama Farklõlõklarõ ise, kodlamalardaki tüm farklõlõklara rağmen, temsilin çağdaş sanatta tõpkõ dilde olduğu gibi sonsuz olanaklar sağladõğõnõ açõklar. Sonuç bölümü, sanatõn görünürlüğe hizmet edişini ve temsilin göstergeler aracõlõğõyla görünürlük içerinde her yana yayõldõğõnõ söyleyerek, çalõşma noktalanõr.
Özet (Çeviri)
The thesis study titled Problem of Displaying in Art in the New Century tries to establish the obligation to display in the context of indication within an artwork as well as of displaying the artwork itself together with all possibilities of todays century 10 surrounding the art and all conceptions forming an axis for art. It tries to read all such possibilities and concepts within the artwork by semiological methods and displays the possibilities of performance of todays art. At this stage, it exemplifies the relationship of performance with language and also analises what kind of a way the performance follows on the artwork through indications. The section titled Performance and Semiology mainly concentrates on the fact that why a semiological approach is unavoidable for visual culture and art and states the methodological difference between iconography and semiology. It tries to explain the Displayed via an indicative chain and gives examples on how the imaginary indications within a visual culture are to be understood. Thus, it tries to explain the Display on the system established by such indicative chain. While exemplifying by way of artworks how a display in pictorial sense is possible, it also lists the concepts surrounding the subject. The section titled Displaying Artistic Image rehandles the art as a problem of channels and examines the contribution of technological and media facilities to the pictorial art from beginning to date. The section titled Display of Modern Images establishes the media possibilities and also entails a criticism on media. Finally, the Reference Images examplifies how a performance is distributed among all visual culture and living through indicators and at the same time provides artworks, each converted into an indicator. The Problem of Displaying Artwork tries to establish the possibilities related with presentation of an artwork as well as the concepts and operable indicative systems in this field as an arrangement. It examines how space and then no-space establishes the context of art. The Problem of Perception/Reading of Art examines under respective headlines how semiology makes it possible to read a modern art correctly and discusses different codings in an artwork. Virtually the Differences of Coding in Performances explains that a performance in modern art provides endless possibilities as in the case of language, despite all differences in codings. The conclusion section states how art serves for visibility and how performance spreads all around through indicators within the visibility itself and the study is thus concluded