Çalışan başarısının artırılmasında performans ölçme değerlendirme ve ödüllendirme sistemi: Güven timleri üzerine bir inceleme
Researching performance measuring, evaluation and rewarding system in improving employee achivement: Surveying trust teams
  1. Tez No: 261498
  2. Yazar: ÜMİT CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Toplam kalite yönetimi; süreçlerin, ürünlerin ve hizmetlerin sürekli iyileştirilmesi yoluyla, müşteri memnuniyeti ve çalışanların bağlılığını sağlayan bir yönetim felsefesidir. Bu yönetim anlayışında müşterilerin istek ve beklentileri doğrultusunda ürün ve hizmetlerin kalitesinin yükseltilmesi ve verimliliğin artırılması hedeflenmektedir.TKY'de belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlayacak kalite ve verimlilik anlayışı, değişim ve sürekli gelişim inancı, örgüt bütününde kabullenilmeli ve bu inanç örgütün performans anlayışına yerleştirilmelidir. Yönetici ve astlara amaçların iletilmesi, uygulamalar sonucu kontrol ve geri dönüşümler için performans değerlendirme sistemleri oluşturulur.Çeşitli kavramlarla anlatılan performans değerleme, belli bir hizmet sunan, görevi yerine getiren kişi ya da kurumların bu hizmet ve görevi ne düzeyde geçekleştirdiğini tespitine yönelik sistemli çalışmalardır.Bu çalışma iç güvenliğin ve huzurun sağlanması ile görevli yaklaşık 200000 mensubu ile hizmet veren Emniyet Teşkilatı içerisinde İzmir Emniyet Müdürlüğü Güven Timlerinde uygulanan performans değerleme sisteminin literatürdeki performans değerleme sistemleri ile karşılaştırma, sistemin çalışanlar üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür taramasına bağlı olarak performans, ölçme, ödüllendirme ve performans değerleme kavramları üzerinde durularak kamuda ve Emniyet Teşkilatında performans değerleme incelenmiştir. İkinci bölümde evren olarak seçilen İzmir Emniyet Müdürlüğü Güven Timleri performans değerleme sistemi incelenmiş, alan araştırması mülakat tekniği ile desteklenmiştir.Yapılan çalışma ile uygulanan sistemin olumlu/olumsuz yönleri ortaya konularak sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management is a management philosophy which provides customer satisfaction and workers? involvement through the continious update of processes, products and services. In this sense of rule, it is aimed to increase the avality of products and services in accordance with the customers? demans and expectations.Sense of quality and efficiency which will provide the achievement in aims stated in TQM, determination to change and develop, incessantly should be accepted by organization wholly and this determination should be placed with the sense of performance of organization. Performance evaluation systems are made for aims to be known by the administrator and subordinate for control and feedbacks as a result of application.Performance evaluation told with various terms are systematic studies to determine to what extend person or foundations, providing a spesific service and fulfilling the duty provides, fulfill services and duty.This study aims at comparing performance evaluation system applied in Trust Teams of İzmir Police Department in Police Organization providing service with nearly 200.000 members with the duty of providing internal security and peace. This study also aims that showing the effects of this system on personel.This study consist of two parts. In the firts part focus is on the terms of performance, measuring, rewarding and performance evaluation relating to literature scanning after that performance evaluation in puplic and Police Departmant is examined. In the second part, İzmir Police Department Trust Teams choosen as universe is examined for performance evaluation systems area research is supported by the oral interview technigue.In this study negative/pozitive ways of the sytem which is effective are denoted and in conclusion part, general evaluation and suggestions are mentioned.