Frederick Robert Tennant'ta kötülük-günah ilişkisi
The relation of evil and sin in the philosophy of Frederick Robert Tennant
  1. Tez No: 261511
  2. Yazar: HALE KOLUKISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
?Frederick Robert Tennant'ta Kötülük- Günah İlişkisi? adlı bu çalışma ile din felsefesi alanında önemli problem olarak karşımıza çıkan ?kötülük problemi? ve Hıristiyan teolojinin temelini oluşturan ?günah? kavramını Tennant'ın eserleri kapsamında inceledik. ?Günah? kavramında asli günah ve düşüş kavramlarını açıklayarak, bu minvalde Teizmin karşısına çıkan güçlükleri tespit etmeye çalıştık. Problem tespiti ve kavramların açıklanmasından sonra Tennant'a göre kötülük-günah ilişkisini ortaya koymaya çabaladık. Bu çalışma ile Tennant'ın kötülük-günah ilişkisine bakışını açıklamayı gaye edindik.Giriş Bölümü'nde, daha önce kendisi hakkında her hangi bir bilimsel çalışma yapılmadığı için Tennant'ın hayatı ve eserleri hakkında açıklamalar da bulunduk. Bu kısımda onun akademik arka planına, çalıştığı akademik birimlere ve bir din adamı olarak aldığı unvanlara değindik. Daha sonra, kronolojik sıralamayı dikkate alarak Tennant'ın çalışmalarının içeriğine dair bilgilere yer verdik. Ayrıca onun kişisel ayırt edici özellikleri ve düşünce sistemi hakkında bilgi sunmaya gayret ettik.I. Bölüm'de, Tennant'ın felsefe sisteminde kötülük problemini iki başlık altında ele aldık. İlk başlıkta Tennant'ın sınıflandırmasına göre ?fiziki kötülük ve Tanrının iradesi ile ilişkisi?ne, ikinci başlıkta ise ?ahlaki kötülük ve bunun insan iradesi ile ilişkisi?ne değinerek özgürlük hakkında Tennant'ın düşüncelerini ifade etmeye çalıştık.II. bölüm'de, ?günah? kavramı, bu kavramla birlikte Teizmin karşılaştığı güçlükler ve Tennant'ın Teizmi savunması, delillendirmesi hakkındadır. Onun kendi eserlerinden yola çıkarak açıklamaya çalıştığımız `asli günah' ve `düşüş' kavramlarına da bu doğrultuda yer verdik.III. bölüm'de, Tennant'ın empirik metodunu temel alarak, ilk iki bölümde açıklamaya çalıştığımız kötülük problemi ve günah kavramı arasında ilişki kurmaya çalıştık. Bu ilişkide onun felsefe sistemine kısaca değinerek konuyu ana hatlarıyla açıklamaya gayret ettik.Sonuç bölümünde ise, çalışmamızın temelini oluşturan kavramlar ve bu kavramların ilişkilendirilmesine değinerek Tennant'ın eserlerinin içerik ve metodunu, bu ilişki hakkındaki açıklamalarını değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
With the study that name is the relation of evil and sin in the philosophy of Frederick Robert Tennant, we have examined the problem of evil which is an important topic that we faced in the philosophy of religion and the concept of the sin which is the root of the Christian theology in the frame of Tennant?s work. We tried to determine the difficulties of theism by explaining the original sin and falling down from original place while the theists were explaining the sin and evil. After finding the problem and explaining the notions of the study, we tried to show the relation of the evil and sin. With this study, our goal is to demonstrate the view of Tennant in the relation of the evil and sin.In the introduction, we gave some brief information about Tennant?s Life and his work because there is no study in Turkish about him. We had an attempt to signify his academic background, the academic divisions where he studied, and, as a scholar of religion, the titles that he took.In the first section, we studied the problem of evil under two topics in the philosophy of Tennant. In the first topic, we tried to clarify the connection of the physical evil and the will of God according to Tennant classification. Under the other topic, we interpret the view of him about freedom by explaining ethical evil and its relation to the human will.The second section is about the notion of sin and, with this concept; Tennant?s defence and proves of Theism while it was explained by the theist philosophers and people. The concept of original sin and the notion of falling were explained in this section under the light of Tennant?s books.In the third section, we tried to establish a connection between the problem of evil and the concept of sin, which were explained in fist two sections, by using Tennant?s empirical method. In addition, we tried to give an outline of our subject by talking about his philosophy.In the conclusion, we evaluated the context and method of Tennant?s book to find the relationship of our terms that were the major concepts of our study.