Emniyet teşkilatında çalışan kadın polislerin iş ve yaşam koşullarının değerlendirilmesi
Evaluation of policewomen's working and huing conditions in police organization
  1. Tez No: 261512
  2. Yazar: KAZIM TAŞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SAPANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Emniyet Teşkilatında çalışan kadın polislerin çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunların tespiti ile hizmet verimliliğine etkisini tespite yönelik bu tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmada, toplumumuzda erkek mesleği olarak algılanan polislik mesleğinde kadın olmanın zorlukları, aynı zamanda çalışma hayatında karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. Tez'in;Birinci Bölümünde, Polislik Mesleği ve Çalışma Koşulları başlığı altında, Polis ve Polislik Mesleğinin tanımı, unsurları, gelişmiş ülkelerde gelişimi ve örgütlenmesinin yanında Türkiye'de gelişimi ve örgütlenmesi, gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'de Polislerin çalışma koşulları incelenerek, genel anlamda bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, Çalışma Yaşamında Kadın ve Sorunları başlığı altında, kadın ve toplumsal cinsiyet kavramının tanımına ve unsurlarına değinilmiş, toplumsal yapı içerisinde kadının oynadığı rollere ve toplumun kadından beklentilerine bakılarak, kadının toplumsal yapı içerisinde ve çalışma hayatında yaşadığı sorunlar ortaya konulmuştur.Üçüncü Bölümde, Türkiye'de Kadın Polisler ve Sorunları başlığı altında, Türkiye'de kadın polislerin çalışma koşulları anlatılmış, mesleğe giriş, tayin, atama, cinsiyete göre görevlendirme ve ücret konuları ile özlük hakları ve anneliğe ilişkin düzenlemelere değinilmiştir. Bu bölümde, kadın polislerin yaşadığı sorunlar aile hayatına, sosyal hayata ve çalışma hayatına ilişkin sorunlar olarak ortaya konulmuş ve nedenleri üzerinde durulmuştur.Yine üçüncü bölümün sonunda, İzmir ilinde çalışan kadın polislerin çalışma şartlarının hizmet verimliliğine etkisine yönelik anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada çıkan sonuçlara göre, bazı yorum ve önerilerde bulunulmuştur.Türk polis teşkilatında çalışan kadın polislerin sorunlarının, erkek meslektaşlarından çok farklı olmadığı, sorunların, kadın olmanın yanında polis olmaktan kaynaklandığı görülmektedir. Çalışma saatlerinin uzunluğu, ek mesai ücretlerinin yetersizliği, emekli maaşlarının düşük olması gibi genel sıkıntıların yanında, toplumsal cinsiyet anlayışıyla toplumumuzun kadına yüklediği görevlerin başında gelen ev işleri ile ilgilenmek ve çocuk bakımı görevlerinin aksaması gibi sorunların olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bunlarla ilgili çözüm önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is builded in three parts which contains problems that woman police officers working in National Police Security Agency face in their working life, how to find out these problems and the affects of these problems on their productivity. In this labor, the difficulties to be a woman in police job which is perceived as a men?s job in our society and at the same time the troubles that are faced in working life are examined. In the thesis,In the First Part, under the title of Police Job and Working Conditions, the description of Police and Police Job, its elements, its progress and organization in the wealthy countries and in Turkey, furthermore the working conditions in wealty countries and in Turkey are examined and general information is given.In the second part, under the title of Women In The Working Life and Their Problems, the meaning and the elements of woman and concept of social gender are mentioned. Looking at the roles of women have in the social life and expectations of society from women, the problems that women have in the social structure and working life are declared.In the third part, under the title of Woman Police Officers in Turkey and Their Problems, the working conditions of woman police officers in Turkey are explained, their acquiescence to police job, assignment, appointment according to their gender, payment subjects, employee rights and regulations about motherhood are mentioned. In this part, the problems of woman police officer?s problems are mentioned as they are related to their family life, their social life and their working life, furthermore the reasons of the problems are examined.At the end of the third part, a survey was made on women police officers working in İzmir which purposed to find out the affects of working conditions on their service productivity. According to the this survey, some critics and offers was made.It?s clear that, problems of woman police officers who serve in Turkish National Police are not too different from man police officers and these problems not only stem from being woman, but also stem from being police. In addition to the lenght of working hours, insufficiency of additional working payments, insufficiency of retirement payments, there are some other problems with the consideration of society about gender, the duties that our society gives to women taking care of houseworks, looking after children and some failures about children care. Furthermore, some solution offers about this problems are given.