Senetle ispat konusunda Fransız Hukukundaki gelişmeler Türk ve Cezayir Hukuku ile karşılaştırma
Improvements in the French law of proof in securities subject to the Turkish and Algerian Law comparison with
  1. Tez No: 261530
  2. Yazar: HADDA MEBROUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmada, Fransız hukukunda senetle ispat konusundaki gelişmeler in-celenmiş; ayrıca Türk ve Cezayir Hukukuyla da karşılaştırma yapılmıştır. Bel-ge ve onun daha özel hali olan senet tüm yargılama sistemleri bakımından önemli bir delildir. Ancak, bazı yargılama sistemlerinde, belgeye veya onun da-ha özel hali olan senede özel bir önem verilmiştir. Bu çerçevede Fransız ve Türk hukukunda senet, medeni yargılama hukukunda kesin delil olarak kabul edil-miştir.Fransız hukukunda ve aynı şekilde Türk hukukunda, hukukî işlemlerin belirli bir miktarı geçmesi halinde senetle ispat edilmesi zorunludur. Ancak, bu kuralın bazı istisnaları da kabul edilmiştir. Maddi ya da manevi olarak senet alınmasının imkansız olması durumunda, senetle ispat kuralına istisnalar geti-rilmiş, takdiri delillerle ispat da kabul edilmiştir. Fransız hukuku, senetle ispat konusunda geleneksel olarak öncü bir role sahiptir. Türk hukukunda da deliller ve senetle ispat konusu Fransız hukuku esas alınarak düzenlenmiştir. Türk me-deni yargılama hukuku, İsviçre hukukuyla yakınlık göstermesine rağmen, ispat ve deliller bakımından Fransız hukukuyla neredeyse aynı yönde düzenleme ya-pılmış bulunmaktadır. Fransız hukukunda keşif ve bilirkişi dışındaki deliller, Medeni Kanun'da düzenlenmiş; keşif ve bilirkişi ise, hâkimin araştırma faaliye-tinden kabul edilerek medeni yargılama kanunu içinde düzenlenmiştir. Türk hukukunda ise, senet de dahil tüm deliller medeni yargılama kanununda düzen-lenmiştir. Bu düzenleme farklılığı dışında hükümler benzerdir.Senedin delil gücü ile ilgili kurallarda bugüne kadar çok önemli değişik-likler olmamakla birlikte, uygulama alanının yargı kararlarıyla genişlediği gö-rülmektedir. Bu konuda yapılan en önemli değişiklik, elektronik belgelerin delil değeri hakkındadır. Tekniğin gelişmesi ile birlikte, bir kağıt veya cisim üzerinde yazılı olmayan bu tür belgelerin delil değeri düzenlenmiş, güvenli elektronik imzalı belgeler senet kabul edilmiştir.Türk ve Fransız hukukunda senetle ispat konusundaki bu yakınlık, aynı şekilde Cezayir hukukunda da söz konusudur. Cezayir hukukundaki düzenle-meler, Fransız hukukuyla neredeyse tamamen aynıdır.
Özet (Çeviri)
In the study, the developments of prof and muniment issues are reviewed and also the comparison was made with the Turkish and Algerian law. Document, which is a special bond and it's more important for the entire judicial system is a proof. However, some judicial systems, document or as its more special case is given special attention in the year. In this context, the French and Turkish law, certificates, as evidence in civil trial law was adopted.In French law, as well as in Turkish law, legal procedures in the bill exceeds a certain amount of proof is required. However, some exceptions to this rule was accepted. Financially or morally impossible to be taken in case of shares, bonds were made with the exceptions prove the rule, discretion is also recognized as proven by the evidence.French Law, the proof of bond issues has a traditional role as a leader. Turkish law with the evidence and proof of bond issues was organized on the basis of French law. Turkish civil trial law, with Swiss law Although proximity proof and evidence, almost in the same direction with respect to French law, arrangements are made. French law, except in the discovery and expert evidence, was held in the Civil Code, discovery and expert witness, the judge's acceptance of research activities within the civil law trial was held. In Turkish law, securities law, including all the evidence in the civil trial was held. The provisions of these regulations are similar except for differences.Bond strength of the evidence related to important changes in the rules is not very far along, the application field of judicial decisions are seen to expand. The most important changes in this regard, the evidence for electronic documents is about. Along with the development of techniques, which is not written on paper or body of evidence for this type of documentation is organized, secure electronic signed documents have been adopted bonds.Turkey shares with the French law on proving the proximity, that is the same as in the Algerian law. Algerian law and the regulations, French law is almost exactly the same.