İsmâil Hakkı Bursevî'nin Vâridât-ı Hakkıyye'si (Bursa Eski Eserler Kütüphanesi, genel, nr. 86, vr. 111b-160b)
Vâridât-ı Hakkıyye the work of İsmail Hakkı Bursevî (Library of Manuscripts in Bursa, general, number 86, leaf 111b-160b)
- Tez No: 261565
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET KONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
İsmail Hakkı Bursevî, 17. yüzyılın ikinci yarısında ve 18. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşamış, Celvetiyye tarîkatına mensub önemli bir mutasavvıftır. Bu tezde onun eserlerinden biri olan ve Arapça olarak yazılan ?Vâridât-ı Hakkıyye? ele alınmaktadır. Kulun kastı olmaksızın kalbe gelen manalar anlamındaki vârid, eserin ana konusudur.Vâridât türünde önemli bilgi, îzah ve yorumlara sahip olan bu eserin gün yüzüne çıkartılıp tanıtılmasını amaçlayan bu çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir.Giriş bölümünde müellifin hayatı, eserleri ve tarîkatı hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde tasavvuf kültüründe vâridât geleneğinden bahsedilmiş ve Bursevî'nin Vâridât-ı Hakkıyye'si tanıtılmıştır. Daha sonra vâridler özetlenmiş ve eserdeki şahıs ve kaynakların üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde öncelikle eserin, biri müellif nüshası olmak üzere bulabildiğimiz üç nüshanın tavsifi ve değerlendirmesi yapılmış, ardından müellif nüshası esas alınarak Vâridât-ı Hakkıyye'nin tenkitli bir metni ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
İsmail Hakkı Bursevî, the member of Celvetiyye cult, who lived in the late 17th and the early 18th centuries, was an important sufi. In this thesis one of his works ?Vâridât-ı Hakkıyye?, written in Arabic, is discussed. Vârid, the base of the word vârid (`appearance?) implies the meaning that comes into heart without the intent of the human being. The works, dealt in this issues, form the genre of vârid (`appearance?).This study, which aims to reveal and introduce that work what has important information, interpretation and comments on the genre of vâridât/revenues, consists of an introduction, two chapters and a resolution.In the introduction part, the life, the works and the cult of the writer is stated.In the first chapter, vâridât (`appearances?) tradition in the sufism culture is mentioned and Vâridât-ı Hakkıyye of Bursevi is introduced. After that, vârids are summarized and the characters named in the work and the sources are emphasized.In the second part, primarily, three copies we can find, one of which is the writer copy, are described and commented, afterwards based on the writer copy, comparative text of Vâridât-ı Hakkıyye is revealt.