Elmalılı Hamdi Yazır'da imanın temellendirilmesi
Fundamentals of faith in Elmalılı Hamdi Yazır
  1. Tez No: 261566
  2. Yazar: BÜLENT AKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Biz bu çalışmamızda, Elmalılı Hamdi Yazır'da Allah'a imanın teolojik ve rasyonel temellendirilmesini konu edindik. Çalışmamızın asıl amacı Elmalılı'da imanı inceleme ve ispat etmektir. Bu amaçla kendisi tarafından yazılmış olan Hak Dini Kur'an Dili ve Fransız Paul Janet ve Gabriel Sailles tarafından din felsefesi usûlune dair yazmış oldukları, müellifimizin de Türkçeye çevirdiği ve önsözünü yazdığı ve metin içerisinde dipnotları şeklinde değerlendirmelerinin yer aldığı el- Metalib ve'l- Mezahib isimli eserleri üzerinde çalıştık. Tetkik ettiğimiz eserlerde Müellifimizin imanın dört boyutu olduğunu bunların; bilgi, irade, sevgi ve hidayet boyutu olduğunu tespit ettik. Böylece Elmalılı'nın Allah'a imanı objektif, sübjektif ve naklî delillerle temellendirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we try to give theological and rational fundamentals of faith in God in the works of Elmalılı Hamdi Yazır. The main aim with this work is to analyze and prove the faith in Elmalılı. For this reason, we studied on his books named Hak Dini Kur?an Dili written by himself and the book el-Metalib ve?l- Mezahib, written by Paul Janet and Gabriel Seailles which is analyzing the religious philosophy and has been translated into Turkish by Elmalılı, and having his own comments in the footnotes. We point out throughout the books we searched that Elmalılı has shown that faith has four dimensions. These are called the dimension of knowledge, will, love and guidance. Hence it can be said that he established the belief in Allah with objective, subjective and narrated evidences.