Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın Hak Dini Kur'an Dili eseri bağlamında büyük günah anlayışı
Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır's understanding of grave sin in the context of his work, Hak Dini Kur'an Dili
  1. Tez No: 806807
  2. Yazar: AYDIN ÖÇALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Büyük günah konusu hicri ilk asırlardan itibaren ortaya çıkmış problemlerden birisidir. İslam tarihinde Cemel ve Sıffin hadiselerinde Müslümanlar arasında yaşanan savaşlar bu problemin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Büyük günah işleyenlerin iman bakımından ne durumda oldukları ve ahiretteki durumlarının nasıl olacağı ile ilgili tartışmalar oluşmaya başlamıştır. Kelamî açıdan, her bir ekol günah kavramını farklı bir açıdan ele almış ve bu da birçok tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bu mezheplerden bir kısmı büyük günah işleyenleri kâfir konumuna getirmiş, bir kısmı sonucu Allah'a havale etmiş; bazısı ise bu kişileri imanla küfür arasında bir mevkiye yerleştirmiştir. Ehl-i Sünnet'e göre büyük günah işleyenlerin mümin oldukları belirtilmiş, bununla birlikte bu kişilerin kâfir günahkâr mümin oldukları kabul edilmiştir. Bunun yanında, günahkâr müminin tövbe ettiğinde, Allah'ın dilemesine bağlı olarak affedilmesi de, cezalandırılması da mümkündür. Biz bu çalışmamızda öncelikle müellifimiz Elmalılı Hamdi Yazır'ın hayatı, eserleri ve ilmi kişiliği hakkında bilgiler verdik. Daha sonra büyük günah kavramının ne manaya geldiğini, büyük-küçük günah kavramlarını ve itikadi mezheplerde büyük günahın nasıl anlaşıldığını izah ettik ve müellifimizin büyük günah kavramına yaklaşımının nasıl olduğunu izah etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The issue of major sin is one of the problems that have emerged since the first centuries of Hijra. The wars between Muslims in the events of Jamel and Siffin in the history of Islam caused this problem to arise. Discussions began to emerge about the status of those who committed major sins in terms of faith and what their situation would be in the Hereafter. From a theological point of view, each school dealt with the concept of sin from a different angle, and this brought along many discussions. Some of these sects made those who committed major sins as unbelievers, and some of them referred the result to Allah; some have placed these people in a position between faith and unbelief. According to Ahl as-Sunnah, it is stated that those who commit major sins are believers, however, it is accepted that these people are unbelievers and sinful believers. In addition, when a sinful believer repents, it is possible to be forgiven or punished depending on Allah's will. In this study, we first gave information about the life, works and scientific personality of our author Elmalılı Hamdi Yazır. Then, we explained what the concept of major sin means, the concepts of major and minor sins, and how major sin is understood in theological sects, and we tried to explain how our author approached the concept of major sin.