İslam Hukukunun uygulanması açısından Manisa şer'iye sicilleri (1625-1650)
Judicial registers of Manisa in terms of Islamic Law implementations (1625-1650)
  1. Tez No: 261570
  2. Yazar: HADİ SOFUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu tezin amacı teorideki İslam Hukuku ile pratikteki İslam Hukukunu karşılaştırmaktır. Temel kaynak olarak 1625-1650 yılları arasındaki Manisa Şer'iye Sicilleri ve klasik fıkıh literatürü kullanılmıştır.Giriş bölümünde tezin amacı, yöntemi, ele alınan dönemin genel karakteristiği ve sicil defterleri üzerine yapılmış önemli çalışmalar üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde ise İslam ve Osmanlı hukukunda kaza ve kâdılık müessesesi ele alınmış, Osmanlı hukukuna etki eden temel fıkıh kaynakları tanıtılmıştır. Aynı zamanda bu bölümde Osmanlı hukukunun yapısı, mahkemelerin işleyişi ve şer'iye sicillerinin önemi vurgulanmıştır.İkinci bölümde Manisa Şer'iye Sicillerinde tespit edilen Aile hukuku uygulamaları, İslam aile hukuku prensiplerine göre irdelenmiş ve değerlendirilmiştir.Üçüncü ve son bölümde yine Manisa Şer'iye Sicilleri defterlerinde tespit edilen cezâ hukuku uygulamaları, İslam ceza hukukunun genel prensipleri çerçevesinde ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is a comparison of the theoretical and practical Islamic Law. As the main source of this study has been used Manisa court records (A.C. 1625-1650) and classical Islamic Law (Fiqh) literature.The aims of thesis, method which is used, general political and cultural aspects of the period and some of the important studies on the judicial records were emphasized in the introductory chapter.In the first chapter, judges and justice system in the Islamic and Ottoman law are discussed and basic sources of Fiqh that affects to the Ottoman law is introduced. Moreover, the Ottoman legal structure, functioning of the courts and importance of court records are also emphasized.In the second chapter, the family law practices that observed in the court records of Manisa have been discussed and analyzed according to the principles of Islamic family law.In the third and final chapter, the criminal law practices that found in the judicial records of Manisa have been discussed and evaluated in accordance with general principles of Islamic criminal law.