Hz. Muhammed'in tebliğ mücadelesinde tâif yolculuğu
Prophet Muhammed?s ta?if journey at the notification efforts
  1. Tez No: 261577
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezimizin konusu, İslâm tarihinde Hz. Muhammed'in tebliğ çabası ve bu yolda çektiği sıkıntılar denince akla ilk gelen olaylardan biri olan Tâif yolculuğudur. Çalışmamızın giriş bölümünde, Hz. Muhammed'in İslâm daveti için Tâif'i seçme sebeplerini iyi anlamak adına Tâif şehri ve bu şehirde hâkim kabile olan Sakif kabilesi sosyo-kültürel, siyasi, ekonomik ve dini açıdan incelenmiştir.İki ana bölümden oluşan tez çalışmamızın ilk bölümünde Hz. Muhammed'in Tâif'e gitmesini gerektiren tarihi şartlar ve Tâif yolculuğu anlatılmıştır. Resûlullah'ın Tâif'te tebliğ çabası ve bu uğurda çektiği sıkıntılar tarihi veriler doğrultusunda ortaya konmuştur.İkinci bölümde ise Tâif dönüşünde gerçekleşen olaylar incelenmiştir. İlk önce, Tâif dönüşü gerçekleştiği konusunda genel kabul olan cinlerin Kur'an dinlemesi ve iman etmesi olayı Kur'an-ı Kerim ve hadisler ışığında ele alınmış, tarihi rivayetler ile birlikte değerlendirilmesi yapılmıştır. Daha sonra ise Mekke'ye dönüş konusu yine tarihi rivayetler doğrultusunda anlatılmış ve yorumlanmıştır. Çalışma son olarak genel bir değerlendirme yapılarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis subject is Prophet Muhammed's journey to Ta?if; one of the first things that comes to mind when the Prophet Muhammad's notification efforts and the encountered difficulties on this path is said. In the introductory section of our study, the Ta?if city and Thaqif tribe are examined to understand Prophet Muhammed's reasons to choose Ta?if to invite to Islam, in aspects of socio-cultural, political, economical and religional.In the first chapter of the thesis, which is consists of two main parts, historical conditions requiring a trip to Ta?if for Prophet Muhammed and Ta?if trip are explained. Prophet Muhammed's notification efforts in Ta?if and suffered hardships in this cause have been revealed with the support of the historical datas.In the second chapter is examined the events that occured on the return from Ta?if. The firstly, Jinns to listen to Quran and to become Muslim, in generally acceptation that the event occured on the return from Ta?if, discussed in the light of the Quran and Hadith and assessed with historical reports. Then the subject of return to Mecca, again in line with historical reports have been described and interpreted. The study have been concluded by conducting a general assessment.