Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve veri madenciliği (data mining): Tekstil sektöründe bir uygulama
Customer relationship management and data mining: An application in textile industry
  1. Tez No: 261631
  2. Yazar: AYŞEGÜL EZERÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHPARE TİMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bilginin öneminin yıllar boyunca artmasıyla verinin içindeki anlamlı ve kullanışlı bilginin çıkarılmasını sağlayan Veri Madenciliği tekniği başarı için önemli bir faktör olmuştur. Bu tez çalışmasında hazır giyim perakende sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın alışveriş kayıtları ile alışverişi gerçekleştiren müşteri verileri ele alınmıştır ve öncelikle Birliktelik Kuralları Analizi ile müşterilerin alışveriş alışkanlıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Kümeleme Analizi ile müşteriler demografik özellikleri dikkate alınarak bölümlendirilmiş ve Karar Ağaçları ile alışveriş alışkanlıklarını en çok etkileyen değişkenler analiz edilerek bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Data Mining is a technique, which enables discovering meaningful and useful information in data has been critical factor for the success by the increase of the importance of the knowledge over the years. In this dissertation study, shopping data of a confection retail firm with the data of the owners of the shopping is handled and first of all the shopping behavior of customers ara determined by using Association Rules which is one of the technique of Data Mining. After that an application is presented by dividing customers into segmentations considering their demographic spesifications by using Clustering techniques and variables which effects the shopping behaviors most are analyzed by using Desicion Trees.