Lizbon büyüme ve istihdam stratejisi: Reformların beşiğindeki Avrupa Birliği
Lisbon growth and employment strategy: Europe on the verge of reforms
- Tez No: 261630
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde makro-ekonomik istikrar ve yapısal fleksibilite Avrupa'da ve özellikle Euro Bölgesi'nde ekonomi politikalarının en temel prensipleridir. Makro-ekonomik istikrar, Maastricht ve Amsterdam anlaşmalarıyla çerçevesi çizilmiş olan istikrar odaklı para ve tutarlı kamu maliyesi politikalarına dayanırken, yapısal (ya da mikro-ekonomik) fleksibilitenin Lizbon Stratejisi'nde öngörülmüş olan yapısal reformlarla sağlanması amaçlanmıştır. Makro-ekonomik performansın Euro Bölgesi'nde hiç de tatmin edici olmadığı bugünlerde, yapısal reformlarla bu eksikliğin giderilmesi ümit edilmektedir.Başka bir ifadeyle, yapısal piyasa reformları sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve istihdamı artırmak için anahtar kabul edilmiştir. Büyüme ve istihdam ise yükselen küresel rekabet, sürekli artan yaşlı nüfus ve hızlı teknolojik değişme gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunan Avrupa'nın kendine has sosyal ve ekonomik modelinin devamını sağlaması adına elzemdir.
Özet (Çeviri)
Today, in Europe and particularly in the euro area, the macroeconomic stability and the microeconomic or structural flexibility are the guiding principles of economic policies. Whereas macroeconomic stability relies upon stability-oriented monetary policies and sound public finances as outlined in the Maastricht and Amsterdam Treaties, microeconomic flexibility is to be promoted by market structural reforms which are enshrined into the Lisbon Strategy. Today, at a time when the macroeconomic performance in the euro area is not at all satisfactory, market structural reforms are expected to obviate the poor macroeconomic performance.To put it simply, market structural reforms are considered key to fostering growth and creating jobs, which are in turn imperative for sustaining European distinctive social and economic model in the face of such challenges as intensifying global competition, an ageing population and rapid technological change.