Sağlık kuruluşlarında faaliyet maliyetlerinin saptanması ve bir uygulama
Determining activity costs in health institutions and an application
- Tez No: 261668
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hastaneler topluma çeşitli sağlık hizmeti sunan sağlık sistemimizin en önemli kurumlarından biridir. Hastanelerde ekonomik değerlendirmeler yapmak için öncelikle faaliyetlerin belirlenmesi ve üretim sürecinin analiz edilmesi gerekmektedir. Diğer hizmet işletmelerinden farklı olarak hastanelerdeki üretim süreci karmaşık bir yapıya sahiptir. Hastane yönetimlerinin bu karmaşık çevrede doğru karar alabilmeleri için gerekli olan en önemli bilgi kaynağı maliyet muhasebesi sistemidir. Bu çalışmada, özel bir sağlık kuruluşunun 2007 yılı verilerine göre hastane hizmet üretim merkezlerindeki birim maliyetleri belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospitals which give various health care services to the society are one of the most important institution of health system. Before making economic evaluations in hospitals, it is necessary to determine activities and analyse the production process. Apart from the other service enterprises, production process in hospitals has a complex structure. The most important source of information for hospital management is cost accounting system in order to make decisions in this complex environment. The purpose of this study is to identify unit costs of services in a private hospital based on the data for the year 2007.