Özdeş paralel makineli bir üretim sisteminin karınca koloni algoritması ile çizelgelenmesi
Identical parallel machine scheduling using with ant colony algorithm
- Tez No: 261672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Üretim çizelgeleme, üretim ve servis işletmelerinde kullanılan önemli bir karar verme prensibidir. Çizelgeleme sistemin etkinlik ve verimliliğini etkileye önemli bir unsurdur. Makine çizelgeleme problemi, amaç fonksiyonuna uygun biçimde, verilen zaman periyodu içinde işleri makinelere atamayı amaçlar. İşler makinelere paylaştırılırken bir ya da birden çok amaç optimize edilmeye çalışılır.Paralel makine çizelgelemede n sayıda işin m sayıda makineye atanması söz konusudur. Bu tez çalışmasında ele alınan paralel makine sistemi özdeş yani aynı işlemleri yapabilen makinelerden oluşmaktadır. Makinelere atanacak işlerin atama sırasına göre hazırlık süreleri mevcuttur. İşlerin özdeş makinelere atanması esnasında iki amaç fonksiyonunun optimize edilmesi söz konusudur. Teslim süresinden erken ve geç tamamlanmaların ceza maliyetlerine sebep olduğu problemde birinci amaç erken/geç tamamlanma maliyetinin minimize edilmesi iken, diğer amaç ise maksimum tamamlanma süresinin minimize edilmesidir. Kullanılan veriler sert PVC takviyeli spiral hortumlar üreten Plahosan fabrikasından alınmıştır. Uygulamada ele alınan çizelgeleme probleminin çözümüne yönelik olarak Karınca koloni optimizasyonu yöntemi kullanılmış, elde edilen sonuçlar temel atama problemlerine göre yapılan çizelgeleme sonuçları ile karşılaştırılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Production scheduling is an important form of decision making used in manufacturing and service industries. The production scheduling is an important function determining the efficiency and productivity of a manufacturing system. Machine scheduling problem aims to assign jobs to machines depending on the objective functions and time limit. In this problem assignment is made by optimizing one or more objectives.In paralel machine scheduling N jobs are assigned to M machines. Parallel machine systems analyzed in this research are consisted of identical machines which can perform same jobs. Each machine has a set-up time and set-up times are sequence dependent. While assigning the jobs to identical machines, two objectives should be optimized. The objectives are to minimize the total completion of all jobs and the total earliness-tardiness cost. The data used in this research is taken from the Polhosan company which produces PVC hoses with spirals. The scheduling problem is solved using Ant Colony Optimization and results are compared with the results found by using basic assignment methods. The results are recommended in this perspective.