Emisyon ticaretinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
Accounting and financial reporting of emission trade
  1. Tez No: 261671
  2. Yazar: MUSTAFA DOKUMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Fosil yakıtlarının enerji üretiminde kullanılması, sera gazı emisyonlarının, dolayısıyla küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin temel sebebidir. Küresel ısınmanın mevcut hızına bakılarak, birçok büyük şehrin yakın gelecekte deniz suları altında kalacağı tahmin edilmektedir.Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında çok sayıda devlet tarafından imzalanan Kyoto Protokolü, sera gazı emisyonlarını azaltmak için, ?Emisyon Ticareti Mekanizması?nı gündeme getirmiştir. Bu mekanizma, birden çok otorite tarafından, işletmeler arası emisyon izni alışverişine imkan tanıyacak şekilde uygulanmaktadır.İşletmeler arası emisyon izni alışverişinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasıyla ilgili çeşitli görüşler öne sürülmüş fakat muhasebe standartları geliştiren taraflar, henüz görüş birliğine ulaşamamışlardır. Bu çalışmada, zayıf ve kuvvetli yanlarına ışık tutularak çeşitli görüşler incelenmekte ve iyileştirmeyle ilgili öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Use of fossil fuels in the energy sector is the prime contributor for greenhouse gas emissions, thus global warming. With the current pace of global warming, many major cities are estimated to be covered by the sea in near future.Kyoto Protocol, signed by many countries under United Nations Framework Convention on Climate Change, brought up“Emission Trading Mechanism”to reduce greenhouse gas emissions. Multiple authorities implement this mechanism to give opportunity of inter-company exchange of emission permits.Various opinions were mentioned about accounting and financial reporting of inter-company exchange of emission permits but accounting standards developers could not reach consensus yet. In this study, various opinions are examined shedding light on weak and strong sides and suggestions for optimization are presented.