İşletmelerde zaman serileri analizi ile tahmin
Forecasting with time series analysis in business
  1. Tez No: 261675
  2. Yazar: MUSTAFA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYRAN ORHUNBİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Belirsiz olan geleceğin tahmin edilmesi gerek ülkeler gerek işletmeler için hayati öneme sahiptir. Geleceğe yönelik isabetli tahminlerle işletmeler; üretim programlarını, pazarlama faaliyetlerini, finansman gereksinimlerini, fiyat politikalarını, insan kaynakları kullanımını etkin bir biçimde planlama olanağına sahip olmaktadırlar.Çalışmanın amacı; tanımlama, modelleme, tahmin ve kontrol alanlarında kullanılan zaman serileri analiz yöntemlerinin işletmelerde uygulanışıdır.Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde işletmelerde planlamanın ve tahminin önemi üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde istatistik tahmin teknikleri adı altında toplanan yöntemler sınıflandırılarak, tez çalışmasının kapsamı dışındaki yöntemlere kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde tez çalışmasının esas kapsamını oluşturan tek değişkenli zaman serileri analiz teknikleri detaylı olarak üzerinde durulmuştur. Bu bölümde bileşenlere ayırma, üstel düzgünleştirme, otoregressif ve/veya hareketli ortalama ve otoregressif koşullu değişen varyans modelleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde tek değişkenli zaman serileri analiz teknikleri petrol sanayiinde uygulanmıştır. Petrol Sanayiinde faaliyet gösteren Tüpraş'ın satışları ve ham petrol fiyatları uygulamaların yapıldığı değişkenlerdir. Bu değişkenlerin seçimindeki amaç planlama için önemli olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Forecasting the future of macro and micro economic indicators is important for countries and enterprises.With the use of accurate forecasting techniques enterprises have the oppurtunity of planning their departmental activities like production, marketing, finance and human resourses management.The main purpose of the thesis is to examine the time series forecasting methods and their applications in business in order to forecasting and planning.The thesis consist of four chapters and desing is as follows. In the first chapter, the importance of planning and forecasting in business is emphasized. The second chapter introduces the statistical forecasting methods. In the third chapter simple time series forecasting methods such as, decomposition methods, exponential smoothing, autoregressive and moving average models end autoregressive conditional heteroscedastic models are explained. The last chapter, includes the application of all of the reviewed techniques are applied to the yearly and quarterly sales data of Tüpraş and yearly, seasonal and monthly crude oil prices in 1994-2008 period.