Uluslararası girişimcilik ve stratejik adaptasyon: Kırgızistan'da faaliyet gösteren Türk işletmelerine yönelik bir araştırma.
International entrepreneurship and strategic adaptation: A research oriented toward Turkish firms operating in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 261676
  2. Yazar: GULZHANAT TAYAUOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışma, uluslararası girişimcilik, durumsallık ve stratejik seçim yaklaşımlarında ileri sürülen teorik perspektif çerçevesinde, uluslararası girişimcilik yönelimi, çevre koşulları ve örgütsel unsurlar ile stratejik adaptasyon arasındaki ilişkileri araştırmaktadır. Bu çalışma, Kırgızistan'da faaliyet gösteren Kırgız-Türk İşadamları Derneği'ne (KİTİAD) üye 56 Türk işletmesinden elde edilen verilere dayanmaktadır. Yapılan korelasyon analizi sonuçları, uluslararası girişimcilik yönelimi ve örgütsel unsurlar ile stratejik adaptasyon arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Üstelik, çapraz tablo sonuçları yenilikçilik, risk alma ve proaktiflik açısından atılganların uluslararası girişimcilik yöneliminin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yapılan regresyon analizi sonucunda, bağımsız değişkenlerden yalnızca uluslararası girişimcilik yöneliminin stratejik adaptasyondaki değişimi açıklayabildığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drawing on theoretical perspectives from international entrepreneurship, contingency and strategic choice approach, this dissertation examines the relationships between international entrepereneurial orientation, environment, organizational factors, and strategic adaptation. This study is based on data obtained from 56 Turkish firms operating in Kyrgyzstan which are also members of Kyrgyz-Turkish Businessmen Association (KITIAD). The results of correlation analyses show that international entrepreneurial orientation and organizational factors have positive relationships with strategic adaptation. Moreover, the cross table analyses reveal that international entrepreneurial orientation in terms of innovativeness, risk taking and proactiveness is higher in prospector types. Also, in the regression analysis it is find out that from between independent variables only international entrepreneurial orientation can explain the variations in strategic adaptation.