Tüketici elektroniği perakendeciliğinde mağaza konumlamalarının belirlenmesine yönelik İstanbul ilinde yapılan bir pilot araştırma
A pilot research in İstanbul determining store positioning in consumer electronics retailing
- Tez No: 261677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK ARSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tüketici istek ve ihtiyaçlarında yaşanan değişimler ve artan rekabet yapısı, işletmelerin uzun süreli rekabet avantajı sağlamasını giderek zorlaştırmaktadır. Bu nedenle işletmeler, tüketicilerin zihninde nasıl konumlandıklarını bilmek ve buna göre stratejiler üretebilmek için yoğun bir çaba göstermektedirler.Bu çalışmada, tüketici elektroniği perakendeciliğinde mağaza konumlamalarının belirlenmesine yönelik bir model geliştirilmiştir. Araştırma, İstanbul'da bulunan yedi büyük ölçekli tüketici elektroniği perakendecisi mağazalarından alışveriş yapan 378 tüketici üzerinde, yüz yüze anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Cevaplayıcıların mağaza konumlamalarına ilişkin anlamlı derecede fark ve benzerlikler bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda, tüketici elektroniği perakendecisi firmaların yönetimlerine, izleyebilecekleri stratejiler ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The change in the consumer wants and needs and the increasing competition makes gaining sustainable competitive advantage difficult for firms. Because of this, companies give a lot of effort in order to know that how they have been positioned in the minds of the consumers.In this study, a model determining positioning of the stores in the consumer electronic market has been developed. Population of the present study comprised of consumers who shop in seven big consumer electronic shops in Istanbul city. 378 consumers have been surveyed by using a face to face survey method. A significant differences and similarities have been found in terms of respondents? store positioning. As a result of the study, recommendations for consumer electronic firms to follow have been given.