Davranışsal finans çerçevesinde aşırı güven hipotezinin test edilmesi: İMKB'de bir uygulama
Testing the overconfidence hypothesis in behavioral finance framework: An empirical evidence on ISE
  1. Tez No: 261680
  2. Yazar: EMİR OTLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geleneksel finans teorilerinin temel varsayımlarından birisi yatırımcıların rasyonel karar verdikleridir. Ancak bu konu hakkında yapılan ampirik çalışmalarda teori ile ters düşen bulgular saptanmıştır. Geleneksel teorilerin ileri sürdüğü davranış kalıplarının fiili gözlemleri tatminkâr ölçüde açıklayamıyor olması araştırmacıları yeni arayışlara sevk etmiştir. Bu doğrultuda, yatırım kararlarının alınması sürecinde, yatırımcıların psikolojik önyargıların etkisinde kalabilecekleri varsayımı altında çeşitli davranışsal finans modelleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada bilişsel bir önyargı olan aşırı güven davranışının İMKB'deki yatırımcılar tarafından sergilenip sergilenmediğinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the fundamental assumptions of the conventional investment theories is that investors are rational. Yet, the findings of the empirical studies on this topic have reached conclusions contradicting with the theory. Because the theories have failed to explain the real world observations satisfactorily, the researchers have tended to search for new explanations. In this context, various behavioral finance models have been developed which suggest that investment decisions may be influenced by investors? psychological biases. This study aims to identify whether the over confidence hypotheses is valid in Istanbul Stock Exchange (ISE).