Marka değeri, marka değerleme yöntemleri ve muhasebe açısından marka değeri
Brand value, brand valuation models and brand value for the purposes of accounting
  1. Tez No: 261679
  2. Yazar: EMRE SELÇUK SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Değişen ekonomik koşullar altında, maddi olmayan duran varlıklar giderek önem kazanmaktadır. Marka da en önemli maddi olmayan duran varlıklardan biridir ve günümüzde birçok tartışmaya konu olmaktadır. Markanın artan önemiyle birlikte marka değeri de parasal olarak ifade edilmesi gerekli bir varlık haline gelmiştir. Marka değerini ölçmeye yönelik ortaya çıkmış birçok model bulunmaktadır ancak, üzerinde fikir birliğine varılmış bir model bulunmadığı gibi modellerin hiç biri de varsayımlarla hareket etmekten ve sübjektifliğe açık olmaktan kurtulamamışlardır. Muhasebe uygulamalarında, markanın bir değer olarak raporlanmasında sorunlar bulunmaktadır. Özellikle üzerinde tartışılan konu, işletme içi yaratılan markalardır. Muhasebe açısından bakıldığında işletme içi yaratılan markaların değerinin güvenilir bir şekilde ölçümü mümkün değildir ve şirket bilançolarında raporlanmalarına izin verilmemektedir. Bu çalışmanın amacı, marka değerlemesinin sübjektifliğe ne kadar açık olduğunu göstermek ve muhasebe açısından uygulamadaki farklılıklarla konu üzerinde yapılan tartışmalara dikkat çekmektir. Bu amaçla modellerin kendi içinde dahi sübjektifliğe ne kadar açık olduğunu göstermek için ?royaltiden kurtulma modeline? göre bir marka değerlemesi örneği hazırlanmış ve mevcut muhasebe uygulamaları karşılaştırılarak konuyla ilgili tartışmalardan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the pace of changing economic conditions intangible assets have increasingly gained importance. Brand is one of the most important intangible assets and nowadays is subject to great debate. With increasing importance of brand, its value also must be expressed in monetary terms. There are a variety of different approaches to brand valuation but there is no widely accepted specific model. Besides none of these models could avoid a significant degree of subjectivity. There are a number of problems in reporting brand as a value in accounting practices. Especially inter-company created brands is a controversial subject. According to accounting point of view it is not possible to determine a reliable value for inter-company created brands and they are not reported in balance sheets. The aim of this study is to demonstrate how brand valuation is open to subjectivity and draw attention to differences in accounting practices and the relevant debate. In order to depict the degree of subjectivity of the aforementioned brand valuation models, an example of“relief from royalties model”is demonstrated and by comparing accounting practices differing opinions about the subject are presented.