Bilgi teknolojileri yatırımları, bilgi teknolojileri performansı ve karar verme ilişkisi üzerine bir araştırma
A research about information technology investments, information technology performance and decision making relationship
  1. Tez No: 261697
  2. Yazar: DOĞUKAN YASİN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bilgi teknolojileri, bilgi teknolojileri performansı ve karar verme üzerine yapılan teorik çalışmalar ve araştırma sonuçları bu kavramların işletmeler için önemli olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışmasının amacı organizasyonlarda gerçekleştirilen bilgi teknolojileri yatırımları, bilgi teknolojileri performansı ve karar verme ilişkisini kuramsal olarak incelemek ve konu hakkında saha araştırması gerçekleştirmektir. Bu doğrultuda yapılan araştırmada bilgi teknolojileri yatırımları, bilgi teknolojileri performansı ve karar verme arasındaki ilişkileri incelemek ve bilgi teknolojileri yatırımlarının karar verme üzerindeki (bilgi teknolojileri performansı üzerinden) dolaylı etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Bunun için bilgi teknolojileri performansına yönelik aracı değişkenlik testi gerçekleştirilecektir.Tezin birinci ve ikinci bölümünde bilgi teknolojileri yatırımı, performansı ve karar verme üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde gerçekleştirilmiş araştırmalar ele alınmıştır. Son bölümde ise araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre bilgi teknoloji yatırımlarının bilgi teknolojileri performansı ve karar verme üzerinde pozitif yönde etkili olduğu, bilgi teknolojileri performansının da karar verme üzerinde pozitif yönde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The theoretical studies and research results shows the importance of information technology investment, information technology performance, and decision making for organizations. In this thesis it is aimed to investigate the theoretical relationship between information technology investments made in organizations, information technology performance and decision making also make field research. Therefore, in the research it is aimed to investigate the relationship between information technology investments made in organizations, information technology performance and decision making also measure indirect effect of information technology investments on decision making (through information technology performance). To measure this effect mediation test will be performed for information technology performance.In the first and second part of the thesis you can find information about information technology investment, information technology performance and decision making concepts. In the third part you can find researches made about these concepts. In the last part, research results are mentioned. According to the research results, it?s seen that information technology investments has positive effect on the information technology performance and decision making, also information technology performance has positive effect on the decision making.