Türkiye'de Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) paralelinde yapılan düzenlemelerin finansal tablo kullanıcıları üzerindeki muhtemel etkileri
The possible effects of the regulations made in turkey parallel to the International Financial Reporting Standards upon the financial report users
  1. Tez No: 261716
  2. Yazar: İPEK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışmada, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) paralelinde düzenlenerek yayımlanan Türkiye Finansal Raporlama Standartlarının finansal tablo kullanıcılarına muhtemel etkileri ve ülkeye katkıları araştırılmıştır. Bu amaçla, finansal tablo kullanıcıları ve onların beklentileri; finansal raporlama standartlarının gelişimi ve muhasebe standartlarının oluşumundaki kurumsal yapı ile Türkiye'deki gelişme incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de uygulanan muhasebe standartlarının değerleme ölçüleri Türk Mevzuatı ile karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları paralelinde yayımlanan Türkiye Finansal Raporlama Standartları'nın muhtemel etkilerini saptamak amacıyla nitelikli araştırma yöntemi kullanılarak finansal tablo hazırlayıcıları ve kullanıcıları ile denetçiler, mali analistler ve akademisyenler nezdinde yüz yüze görüşme yapılmıştır. Görüşme bulguları değerlendirilerek belirlenen muhtemel etkiler belirlenmiş ve bazı öneriler geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, the possible effects of the Turkish Financial Reporting Standards that are prepared paralel to the International Financial Reporting Standards, upon the financial report users have been studied. For this purpose, the financial report users and their expectations; the development in the financial reporting standards and the corporate constitution of the accounting standards as well as its progression in Turkey have been explicated. In order to verify the possible effects, a qualified research technique has been used by interviewing some financial report planners and users; auditors, financial analysists and academics. Diagnosis from these interviews have been evaluated for designation of the possible effects and some proposals have been made.