İş yaşamında psikolojik yıldırma ve psikolojik yıldırmaya direnç gösteren kişilik özellikleri ile ilişkisi
Mobbing in the business life and the relation with the predictive values of mobbing resistance personality characteristics
  1. Tez No: 261715
  2. Yazar: GÜLŞAH KARAVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, psikolojik yıldırma ve psikolojik yıldırmaya direnç gösteren kişilik özelliklerine bağlı davranışsal tepkiler olan psikolojik dayanıklılık, stresle başa çıkma yollarını kullanma, algılanan sosyal destek ve hakkını arama kavramları incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, psikolojik yıldırma kavramı ve bu kavramla ilgili unsurlar incelenmiştir. Psikolojik yıldırma kavramı açıklanırken, tanımı, tarihçesi, bu alandaki önemli araştırmalar, nedenleri, sürecin nasıl işlediği, roller ve son olarak da sonuçları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, psikolojik yıldırmaya direnç gösteren kişilik özelliklerine bağlı davranışsal tepkiler üzerinde durulmuştur. Bu bölümde psikolojik dayanıklılık, stresle başa çıkma yollarını kullanma, algılanan sosyal destek ve hakkını arama kavramları incelenmiştir. Son bölümde ise, araştırmanın modelini oluşturan önermeler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mobbing and predictive values of mobbing resistance personality characteristics namely hardiness, coping ways, perceived social support and assertiveness issues are analysed. In the first section, mobbing and related issues are studied. While representing mobbing issue, its definition, history, important studies in this field, reasons, process, roles and finally the outcomes are studied. In the second section, predictive values of mobbing resistance personality characteristics namely hardiness, coping ways, perceived social support and assertiveness issues are analysed. In the last section, hypothesis of the research?s model are tested.