Kurumsal yönetim ve imalat sektöründe bir uygulama
Corporate governance and the implementation of manufacturing sector
- Tez No: 261717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kurumsal yönetim, ilk olarak kavramsal olarak ele alınmış, kurumsal yönetimin ortaya çıkışına, kurumsal yönetime yönelik sistemlere ve kurumsal yönetimin gelişimine değinilmiştir. Globalleşen dünyada şirketlerin geleceği için kurumsal yönetim uygulamalarının önemi vurgulanmıştır. Ülkemizde ve dünyada genel kabul görmüş Kurumsal Yönetim İlkeleri incelenmiştir. Kurumsal yönetimin derecelendirilmesine değinilmiş, bu kapsamda firmaların kurumsal yönetim yeterliliklerini ölçmeyi içeren SPK'nın Kurumsal Yönetim Derecelendirme alanındaki çalışması anlatılmıştır. Kurumsal yönetim alanında İMKB' nin yapmış olduğu çalışmalar ve düzenlemelerle bunların sonuçlarına yer verilmiştir. Son olarak İMKB'de işlem gören İmalat sektöründe yer alan 40 firma kurumsal yönetim uygulamaları açısından değerlendirilmiş, kurumsal yönetim puanlarının firma değerlerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance was initially considered on conceptual basis. The emergence of corporate governance, development of corporate governance and corporate governance oriented systems have been mentioned. For the future of the company in globalizing world, the importance of corporate governance is highlighted. Generally accepted corporate governance Principles in Turkey and in world were investigated. Corporate governance to be rated was addressed; in this context, to measure the adequacy of companies with corporate governance, Capital Markets Board?s (CMB) Corporate Governance Rating was described in the field of work. Studies and regulations of Istanbul Stock Exchange (ISE) related corporate governance were indicated with their results. Finally, the Istanbul Stock Exchange traded 40 firms in the manufacturing sector was evaluated in terms of corporate governance practices. Impact of corporate governance scores on firm value was investigated.