Sivas merkez ilçe atmosferinde kurşun miktarının mevsimlere göre değişimi
  1. Tez No: 3198
  2. Yazar: ŞAHİN SAVAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sivas kent atmosferindeki kurşun düzeyinin mevsimsel değişiminin izlenmesi amaçlanmış tır. Bu analitik probleme uygun yöntemin seçilebilme si için ilk olarak bazı örnekleme ve kurşun saptama yöntemleri incelenmiştir.» Hava örneklerijpartikül,inor- ganik ve organik kurşunun toplanması için sırayla filt re kağıdı % 1 HNO, çözeltisi ve kristal iyottan geçi - rilmiştiro Hava geçirilmiş % 1 HNO, çözeltisi doğrudan doğruya analiz edilmiştir. Filtre kağıdındaki ve kris tal iyottaki kurşun ise uygun ön işlemlerle, çözülerek analize hazırlanmıştır.) Bu örnekler AAS (alevli ve a- levsiz atomizasyon ) ve fotometri ile analizlenmiştirc En uygun işlemin örnekleme için, havayı % 1 HNO çö - zeltisinden geçirmek ve analiz için ise alevsiz AAS kullanmak olduğu bulunmuştur. Sivas kent atmosferindeki kurşun düzeyi yıllık ortalama değeri maksimum izin verilen değeri aşmamasına karşın, kış mevsiminin yaklaşık üçte birinde yükselmek te ve bu değere yaklaşmaktadır « Bu, Sivas atmosferinde ki kurşun kirliliğinin katı yakıt kaynaklı olduğunu göstermektedir o Kentte tüketilen bazı kömürlerin hava ya ton başına 20-29 g kurşun verdikleri de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, it has been aimed to investigate the seasonal fluctuations of lead levels in the atmosphere of Sivas city. Initially, some sampling and lead determination methods have been examined to choose the suitable procedure for this analytical problem. For the collection of particulate, inorganic and organic lead, the air samples have been passed through a filter paper, HN03 solution and crystalline iodine, respectiveyl, The air passed through 1 % HNOj solution has been analyzed directly. The lead on filter paper and in crystalline iodine have been pretreated by appropriate procedures and prepared for the analysis by disolving it. These samples have been analyzed by AAS ( with and wihout flame atomization) and photometry. It has been found that the appropriate procedure for sampling is to pass the samples through 1% HNO, solution and for analy zing to use flameless AAS. The lead level in Sivas city atmosphere has been increasing and approaching to the maximum allowable value by one third of the winter, although the yearly average of lead value does not exceed it. This shows that lead pollution in Sivas atmosphere is based on to the solid fuels. Also it has been found that sone of the coals were consumed in the city were evolving 20 to 29 g of lead to the atmosphere per ton of coal.