Uluslararası insancıl hukukta sivillerin korunması
Protection of civilians in the international humanitarian law
- Tez No: 261722
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Uluslararası insancıl hukuk savaşın etkilerini sınırlandırmayı ve sivillerle savaşanları birbirinden ayırmayı hedefleyen yasaklar ve emirler ortaya koymaktadır. Bir çatışma zamanı bütün güçler gereğinden fazla acıya müdahale etme, insanı davranışın güvencesini verme ve mücadelecilerle siviller arasındaki ayrımı muhafaza etme gibi bütün bu ilkelere uymak zorundadır. Sivilleri hedef almak her zaman yasaktır. Silahlı güçler sivil zararını en aza indirmek için her türlü olası önlemi almak zorundadırKoalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği Irak savaşı konusunda en önemli olan, bu savaşta sivillerin ve sivil objelerin bulunduğu ve onları öldürme ve yok etmenin yanlış olduğu inancıdır.
Özet (Çeviri)
International Humanitarian Law brings up prohibitions and orders aiming to distinguish civilians and belligerents and limits war effects. All parties to the conflict are obliged to fulfill principles of unnecessary interference, guarantee of humanly treatment, distinction between belligerent and non-belligerents during a conflict. It is always forbidden to target civilians. Armed forces are obliged to prevent civilian casualties.Particularly, in case of the war in Iraq realized by coalition forces, a very important is the belief of wrongness of killing and destruction of civilians and civilian objects.