Kur'an-ı Kerim'e göre peygamberlerin ismeti
Impeccacability of prophets according to Quran
  1. Tez No: 261733
  2. Yazar: BAYRAM AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İsmet sıfatı peygamberlere has bir sıfat olup cumhur tarafından ?peygamberlerin masum olması? şeklinde tanımlanır. Ayrıca İslam alimlerinin çoğunluğunun kabulüne göre peygamberler ancak ictihat hatası veya unutma sonucu günah işlerler. Aynı şekilde genel kabule göre peygamberlerin büyük günah işlemesi ve şirk koşmaları hiçbir dönemde mümkün değildir.Cumhurun ifade ettiği ismet sıfatı Kur'an-ı Kerim'de zikri geçen peygamber tasviriyle uyuşmamaktadır. Eğer ismet sıfatı ?insan olması hasebiyle günah işleme potansiyeli daima bulunan peygamberlerin hata işlemeleri durumunda vahiy ile ikaz edilmeleridir? şeklinde tanımlanacak olursa, bu tanım Kur'an'da anlatılan peygamber portresine daha uygun olacaktır. Kur'an'da zikredilen bazı peygamberler işedikleri günahı hata veya unutma ile değil, bilerek ve farkında olarak işlemişlerdir. Ayrıca peygamberler için şirk koşma ve büyük günah işleme her zaman mümkündür. Nübüvvetten önce bu durum vuku bulmuş fakat nübüvvetten sonra vuku bulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Title of impeccability is a special title for the prophets and described by majority of the scholars as ?innocence of prophets. Additionaly, according to acceptance of the majority of Muslim scholars, prophets only can sin in consequence of ictihad mistakes or forgetting. Likewise it is impossible for the prophets to commit big sins and to attribute a partner to Allah in all times.The title of ismah described by Jumhur doesnt gets along with the description of Prophet in Quran. If the title of ismah is described as ?in the case of making mistakes of prophets who have potential because of being a human being, warning of Prophets with wahys? This description gets along with Quran more. The prophets who mentioned in Quran committed the sin mentioned in Quran intentionally not mistake and forgetting. Additionally, there is possibility for the prophets to make mistake and to attribute a partner to Allah in all times. This situation occurred before the prophecy but not after.