Kur'ân'da inkarcıların peygamber tasavvuru
The unbelievers imagination of prophethood in the Quran
- Tez No: 261734
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kur'ân'ın pek çok ayetinde bazı inkarcıların, kendilerine gönderilen peygamberden farklı olan bir peygamber anlayışı içinde oldukları ve bu yanlış düşüncelerini inanmamalarına bir dayanak yaptıkları görülmektedir. Bu çalışmada, inkarcıların peygamberlik hakkındaki tasavvurları ve bunlara verilen cevaplar, Kur'ân'ın verdiği bilgiler çerçevesinde ele alınacaktır. Araştırma konusunda da belirtildiği gibi temel kaynak olarak Kur'ân ele alınmış, ilgili konularda hadis, tarihi veriler ve diğer ilim dallarından faydalanılmıştır. Araştırma metodu olarak konulu tefsir çalışmada takip edilen metoddur. Buna göre konuyla ilgili ayetler bağlamlarından koparılmayarak bir arada ele alınmış, araştırma başlıklarına göre tasnif edilmiştir.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde peygamberlikle alakalı lafız ve kavramlar ele alınmış, peygamberliğin gayesi hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, inkarcıların peygamberlerin bilgi kaynağına dair taşıdıkları şüpheler sonucunda veya inkar amaçlı dile getirdikleri ithamlar belirtilmiş, peygamberlerin nasıl olması gerektiğine dair iddiaları, insan peygamberi kabul etmemeleriyle ilişkili olarak peygamberin insan üstü olduğunu kanıtlaması bağlamında istedikleri olağanüstü şeyler maddeler halinde ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise, ikinci bölümde zikredilen düşüncelerde olanlara Kur'ân'ın verdiği cevaplar zikredilmiştir.Araştırma sonucunda ise, ilk dönemlerden beri insanların peygamberlik müessesesi hakkında yanlış düşüncelere sahip olduğu görülmüş, peygamberleri çeşitli meslek gruplarına benzetmeleri ve onlardan türlü türlü mucize istemelerinin en temelinde ?Peygamber insan olamaz, insandan peygamber olmaz? anlayışının bulunduğu görülmüştür. İlahi hitap bu yanlış düşünceleri gidermek için defalarca bu konuya geniş yer vermiş, son ilahi hitap olan Kur'ân da bu yanlış inançlara suskun kalmayarak peygamberlerin insan olduklarını, insanlara ancak insan bir peygamberin gönderilmesinin insanlar açısından en uygun olduğunu defalarca zikretmiştir.
Özet (Çeviri)
In several verses of the Qur?an, it is seen that some unbelievers has a different peception of prophethood and they do not believe relying on that false imagination. In this work, the matters of unbelievers? imaginations on prophethood and the responses given to them will be studied within the framework of the Qur?an. The main source is, as mentioned, the Qur?an and also the other Islamic essentials, Hadith, History etc. in relevant subjects. The methodology followed in the work is Thematic Interpretation. So, the relevant verses are brought together from different surahs (chapters) without neglecting the intra-textual context and classified according to the headings of the study.The work is consisting of introduction, three chapters and conclusion. In the first chapter, words and terms related to prophethood are investigated and information on the objectives of prophecy is given.In the second chapter, it is studied on the allegations said by unbelievers against prophet for the purpose of reject or for the reason of doubt in prophetic episteme. Their listed claims on how the prophet should be like are elaborated in the context of the identity of prophet whether they are in human character or not.In the third chapter, the responses of the Qur?an against those ideas that are given in the second chapter.At the end of the work, we concluded that since the beginning of history the humans had had a false thought on the institution of prophecy, they were regarded as proficiency and they were expected to show various miracles, it was because of the perception that ?a prophet cannot be a human or a human cannot be prophet?. The Qur?an massively contents this issue many times in order to reject it and repeatedly insists on that prophets are human and to send a human to human as a Messenger goes well with them.