Anonim ortaklık kurucu intifa senetlerinde kâr payı hakkı
Dividend right of the bonus stocks in incorporated companies
  1. Tez No: 261736
  2. Yazar: DENİZ SAMPAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEOMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tezimizin konusu, anonim ortaklık kurucu intifa senetlerinde kâr payı hakkıdır. Tezimiz, giriş ve sonuç bölümleri hariç beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde anonim ortaklık kurucu intifa senetleri kavram olarak ele alınmış, kurucu intifa senetlerinin hukukî niteliğine değinilmiştir. İkinci bölüm, kurucu intifa senetlerinde kâr payı hakkının tespiti ve bu hakkın sınırlı olup olmadığının tartışıldığı bölümdür. Üçüncü bölümde ise kurucu intifa senedi sahipleri kurulu incelenmiştir. Dördüncü bölümde kurucu intifa senedi sahiplerinin kâr payı haklarını etkileyen esas sözleşme değişiklikleri ele alınmış ve beşinci bölümde de kurucu intifa senetlerine sağlanan kâr payı hakkının sona erdirilmesi meselesi tartışılmıştır.Son olarak, çalışmamız sırasında konuyla ilgili doktrinde ileri sürülmüş görüşlerden istifade ettiğimizi ve konuyu Yargıtay kararlarına atıflar yaparak incelediğimizi belirtmek isteriz. Zira uygulamada kurucu intifa senetlerinde kâr payı hakkı ile ilgili sorunlar sıkça karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of our thesis is the bonus stocks which provide dividend right. Our thesis contains five chapters without foreword and conclusion. In the first chapter, we dealed with the definition and the legal nature of the bonus stocks. In the second chapter, we studied the determination of dividend right of the bonus stocks and discussed whether this right may be limited or not. In the third chapter, the bonus stock holders? meeting is examined. In the fourth chapter, the changes in the articles of incorporation which may affect the dividend right of the bonus stocks are discussed. In the last chapter, we studied the termination of the dividend right of the bonus stocks.The subject is explained considering the doctrine?s opinions and with the decisions of Turkish Supreme Court, while courts usually make decisions about this subject.