İş sözleşmesinin feshinde geçerli neden kavramı
Concept of valid reason for the termination of labour contract
- Tez No: 261737
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ŞAHLANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Türk İş Hukukuna önce 4773 sayılı Kanunla, daha sonra 4857 sayılı Kanunla giren ?geçerli neden? kavramı, o güne kadar tanıdığımız ?haklı neden? kavramından farklı nitelikte bir kavramdır. İşverenin iş sözleşmesini fesih hakkını kullanırken başvurduğu İş Kanunu'nun 18. maddesinde düzenlenen geçerli nedenler, aynı hakkı kullanırken başvurduğu haklı neden kadar ağır olmayan nedenlerdir. İşverenin iş sözleşmesini geçerli nedenle feshinde iş ilişkisini sürdürmek kendisi açısından ?önemli ve makul ölçüler içinde beklenemeyecek? bir hal aldığından ihbar önellerine uygun olarak iş sözleşmesi feshedilmektedir. Bu sebeple geçerli nedenler, işçinin kendisinden veya işletmeden kaynaklanan, işin ve işyerinin normal işleyişini ve düzenini bozduğu, ciddi boyutlarda olumsuz etkiler yarattığı için iş görme borcunun gereği gibi yerine getirilmesine imkan vermeyen nedenlerdir.
Özet (Çeviri)
The ?valid cause? concept that entered in the Turkish Labour Law fistly by the Law no. 4773 and subsequently, by the Law no. 4857 has a different nature than a ?rightful cause? that we recognized up to date. The valid causes, regulated in Article 18 of Labour Law, that an employer may resort to while he exercises his right of termination of the labour contract are the causes that are not as grave as rightful cause. Since the continuation of the employment relationship by the employer in the termination of the labour contract by a rightful ground has turned out to be a case that ?cannot be expected within the framework of important and reasonable criteria? from his point of wiew, the labour contract may be terminated in accordance with the notice periods. Therefore the valid causes arising from the employee himself or from the enterprise therein shall be the causes that may give opportunity to fulfill the duty of work in a reasonable manner since the fact that they may spoil the normal functioning of the work or work place and create negative effective in substential dimensions mentioned hereinabove.