Sigorta sözleşmesinin kurulmasına ilişkin hukuki sorunlar
Legal issues regarding formation of insurance contracts
- Tez No: 261748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ŞEKER ÖĞÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Taraflarını sigorta ettiren ve sigortacını oluşturduğu sigorta sözleşmesi kural olarak sözleşmeler hukukuna ilişkin temel ilke olan icap ve bu icaba göre yapılan kabul beyanı ile kurulmuş sayılır.Sigorta sözleşmeleri, her hangi bir şekil şartına da tabi tutulmamıştır. Diğer bir deyişle özel hukuka hâkim bir ilke olan sözleşme serbestîsi ilkesi sigorta sözleşmeleri açısından da geçerlidir.Sigorta sözleşmesi kurulduktan sonra kural olarak sigortacı sigorta ettirene, her iki tarafın da hak ve yetkilerini gösteren ve kendisi tarafından imzalanmış bir sigorta poliçesi verir. Sigorta poliçesinin hukuki niteliği ise tartışmalı bir konudur.Sigorta poliçesi ise sigorta genel ve özel şartlarını da içermektedir. Sigorta genel şartları, sigortacıların uymakla yükümlü oldukları sözleşme şartlarıdır. Müsteşarlık tarafından onaylanırlar. Sigorta genel şartları yargısal ve idari denetime tabi kurallardır. Özel şartlar ise tarafların aralarında anlaşarak belirledikleri şartlardır.Çalışmamızda öncelikle kanuni düzenlemelere yer verilmiştir. Tartışmalı konularda doktrindeki görüşlere yer verilerek kanaatimiz açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Insurance contracts, the parties of which are the insurer and the insurance policy holder, are principally deemed to have been concluded between the parties upon the acceptance of the offer which is the main principle under Obligations Law.Insurance contracts are not subject to any form requirement as well. In other words, the principle of freedom of contracts which is the main principle under Civil Law is also valid and applicable to insurance contracts.After the formation of an insurance contract, the insurer provides with the insurance policy holder an insurance policy executed by itself which includes the rights and obligations of both parties. The legal nature of an insurance policy is a controversial issue.The insurance policy also includes the general and special terms and conditions of the insurance. The general terms and conditions are the contractual provisions which insurers are obliged to comply with. Such provisions must be approved by the relevant undersecretariat and they are subject to administrative and judicial control. The special terms and conditions, in contrast, are the ones which are agreed between the parties.In this dissertation, regulatory provisions are firstly taken into consideration. In relation to the controversial issues, my personal opinion is stated after considering various opinions of academics in this regard.