Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri ceza kanunlarındaki değişiklikler
Changes in criminal code of Commonwealth of Independent States (CIS) countries afer the demolishment of Soviet Union
- Tez No: 261766
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sovyetler Birliğinin dağılması ile birlikte bağımsızlığını kazanan ülkelerin hukuksal yapısında değişiklikler yaşanmıştır. İlgili ülkelerin eski ideolojik sistemi terk etmeleri ve öncekinden farklı siyasal yapıları tercih etmeleri bu hukuksal değişimin yönünü belirleyen faktörler olmuştur. Bağımsızlığın ilk yıllarında Sovyet döneminden kalan anayasal ve yasal mevzuata yapılan değişiklikler daha sonraki yıllarda yerini yeni anayasal ve yasal düzenlemelere bırakmıştır. Sovyet sonrası ülkeler 1990'lı yıllarda yeni anayasalarla tanışmış ve bu yeni anayasalar çerçevesinde yeni yasal düzenlemeler yapmışlardır. Bu doğruluktaki yasal düzenlemelerden birisi de ceza kanunlarıdır.Bu tezde Sovyet sonrası ülkelerin kabul ettiği yeni ceza kanunlarıyla Sovyet dönemi ceza kanunlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Bu bağlamda bir taraftan yeni ceza kanunlarının benimsediği kurumlar ortaya konulurken, diğer taraftan Sovyet dönemi ceza kanunlarında var olan kurumlara işaret edilmiştir. Bu ise yeni ceza kanunlarının ilkeler, amaçlar, suç ve ceza kavramlarını tanımlama acısından farklı bir anlayış benimsediğini göstermemize yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
With falling USSR, in the jurisprudence structure of countries which became independence were been changing?s. The factors which determined jurisprudence changing trend of germane countries, were leaving old ideological system and preferring different political structure. The changing?s in the constitutional and juristic areas remained from Soviet Union, made way for new constitutional and juristic changing?s in the next years. After Soviet Union in 1990, countries were acquainted with new constitutions and made new juristic changes. The one of these justice changes is in criminal code.In this thesis were compared new criminal codes which accepted by countries after Soviet?s fall with old criminal code which was in Soviet period. In this context on the one side surveying institutions owned by new criminal codex, on the other side was pointed to institutions which were at Soviet period. And it helped us to show different cognizance from the point of definition concepts accepted by new criminal codes.