Haksız Rekabet Hukuku'nda karşılaştırmalı reklam
Comparative advertisement in Unfair Competition Law
- Tez No: 261767
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Reklâmcılık sektörü gerek ülkemizde gerek tüm dünyada gelişen ve ekonomik anlamda hacmini arttıran bir sektördür. Gelişen pazarlama teknikleri ile büyüyen rekabet nedeniyle rakip ürün veya hizmetlerle kendi ürün veya hizmetlerini kıyaslama amacıyla kullanılan karşılaştırmalı reklâmlar da bu büyüyen pazarda yerini almaktadır. İşbu çalışmada da karşılaştırmalı reklâmın genel özellikleri, hukuki nitelikleri ve haksız rekabet hukukunda karşılaştırmalı reklâmın görünüş şekilleri incelenmiştir. Ayrıca karşılaştırmalı reklâmın içeriğinin sunulmasından önce reklâm kavramının açıklanması ve reklâmın hukuki niteliğinin açıklanmasına çalışılmıştır. Karşılaştırmalı reklâmda öz denetim ve idari denetim ilkeleri ile denetim kurumları incelenerek uygulamalarına da değinilmiştir.Karşılaştırmalı reklâmın niteliği gereğince reklâmda tanıtımı yapılan ürün veya hizmet ile rakip ürün veya hizmetlerden üstün nitelikleri ortaya konulmaktadır. Bu açıdan da üretici veya hizmet sağlayıcılar arasında bir rekabet ortamı oluşmaktadır. Oluşan bu rekabet ortamının bozulması ile haksız rekabet durumları ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda özellikle Türk Ticaret Kanunu'nda belirtilen haksız rekabet halleri üzerinde durulmuş ve karşılaştırmalı reklâmların haksız rekabet teşkil etme durumları açıklanmıştır. Türk Ticaret Kanunu'nun yenilenmesi çalışmaları da göz önüne alarak taslak metin üzerinden karşılaştırmalı reklâma, haksız rekabete ve haksız rekabet teşkil eden durumlar ve şu anda yürürlükte bulunan Türk Ticaret Kanunu ile farklılıklarına değinilmiştir.Çalışmada Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü nezdinde görev yapan Reklâm Kurulu'nun almış olduğu kararlar da incelenmiş ve açıklanan konularda ilgili olan kararlar metne eklenmiştir. Ayrıca karşılaştırmalı reklâm örnekleri de çalışmanın ilgili bölümlerinde kullanılarak doktrindeki ve reklâm mevzuatındaki düzenlemeler aktarılırken değinilen konularla ilgili görsel reklâm örnekleri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Advertising is a sector which is ever developing and increasing its economic volume both in our country and all over the world. Comparative advertisements which are used to compare one?s own products and services with that of a rival due to the enhanced competition brought about with the improved marketing methods is taking its place in the market. General and legal attributes of the comparative advertising as well as forms of comparative advertising in the unfair competition law are analyzed in this paper. Before the presentation of the content of the comparative advertising, legal nature of advertisements and concept of advertising are clarified. Moreover, self-regulation in the comparative advertisements, principles of administrative regulations and regulatory institutions are analyzed and their applications are touched upon.Comparative advertising, by nature, is used for distinguishing the superior qualifications of the service or the product which are promoted by the related advertisement than the products or services of the rival. In this sense, a competition environment is formed among manufacturers or service providers. Due to disruption of the competition environment, unfair competition is brought about. This paper mostly focuses on the forms of unfair competition designated in the Turkish Commercial Code and clarifies the conditions causing comparative advertisements to create unfair competition. Taking into consideration the studies made to amend the Turkish Commercial Code; comparative advertising, unfair competition, conditions creating unfair competition are touched upon through the draft Law and the differences between the current Turkish Commercial Code and the said draft are mentioned.By this study, decisions taken by the Advertisement Board functioning under the scope of General Directorate for Protection of the Consumer and Competition, the Ministry of Industry and Trade, are analyzed and the decisions concerning the subjects which are clarified have been included. In addition, examples of comparative advertisements have been utilized within the related parts of the paper besides presenting visual aids concerning the subjects which have been touched upon while regulations in the doctrine and the Advertisement Law are clarified.