Türk ticaret hukukunda reklam yoluyla haksız rekabet
Unfair competition through advertisement in turkish commercial law
  1. Tez No: 808934
  2. Yazar: HİLAL BETÜL GÜNGÜNEŞ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAMİD OĞUZHAN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Reklam teknolojisinin gelişimi, reklamın hedef kitleye ulaşmasını sağlayan mecra sayısının artması ve modern reklamcılık yöntemlerinin ortaya çıkması ile birlikte reklamlar basit bir pazarlama aracı olmaktan ziyade tüketicilerin satın alma tercihlerini doğrudan etkileme potansiyeline sahip bilgi kaynakları haline gelmiştir. Her ne kadar bu husus, ticari hayatın özneleri ve reklamcılık sektörü açısından olumlu bir durum gibi görünmekteyse de zaman zaman reklamlar yoluyla dürüst ve adil rekabet ortamının bozulmasına sebebiyet verilebilmektedir. Reklamların, ticari hayatın özneleri bakımından vazgeçilmez bir pazarlama aracı olması ve artan ürün ve hizmet çeşitliliği, reklam verenlerin rekabetini güçlendirerek çalışmanın temelini oluşturan reklam yoluyla haksız rekabeti gündeme getirmektedir. Dürüstlük kuralına aykırılık teşkil eden, iktisadi rekabet ortamına zarar veren, rakiplerinin rekabet etme hakkını engelleyen eylem veya hareketlerin tamamı haksız rekabet eylemi olarak kabul edilmektedir. Çalışmamızda Türk Ticaret Kanunu'na göre haksız rekabet düzenlemesi, genel olarak reklam kavramı, reklamın hukuki niteliği, çeşitleri ve en önemlisi reklamların haksız rekabete konu olabileceği alanlar incelenmiştir. Ayrıca reklam yoluyla haksız rekabet halinde hukuki sorumluluk konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of advertising technology, the increase in the number of channels that enable the advertisement to reach the target audience and the emergence of modern advertising methods, advertisements have become sources of information that have the potential to directly affect consumers purchasing preferences rather than being a simple marketing tool. Although this seems to be a positive situation for the subjects of commercial life and the advertising sector, from time to time, advertisements may cause the disruption of honest and fair competition environment. The fact that advertisements are an indispensable marketing tool for the subjects of commercial life and the increasing variety of products and services strengthens the competition of advertisers and brings unfair competition through advertisements, which is the basis of this study. All acts or actions that violate the rule of honesty, damage the economic competition environment, and prevent the right of competitors to compete are considered as unfair competition acts. In our study, unfair competition regulation according to the Turkish Commercial Code, the concept of advertising in general, the legal nature of advertising, its types and most importantly, the areas where advertisements may be subject to unfair competition are examined. In addition, the issue of legal liability in case of unfair competition through advertisements is discussed.