Kuruma duyulan güven ve öz yeterlilik inancının kurumsal bağlılıkla olan ilişkisi: Kablo ve bakır üretim sektöründe bir uygulama
The relationship between organizational trust, self-efficacy and organizational commitment: A survey among the cable and copper manufacturing industry employees
  1. Tez No: 261774
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGECAN OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırma, öz yeterlilik inancı ve kuruma karşı güvenin, örgütsel bağlılık ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Kuruma karşı güven ve öz yeterlilik tek bir boyut olarak incelenirken, örgütsel bağlılık Allen ve Meyer tarafından belirlenen, duygusal, devam ve normatif bağlılık olmak üzere üç alt boyutta incelenmiştir. Bu doğrultuda tezin ilk iki bölümünde örgütsel güven, öz yeterlilik inancı ve örgütsel bağlılık incelenmiş; üçüncü bölümde ise pilot araştırma için belirlenen kablo ve bakır üretim sektörü çalışanları arasında gerçekleştirilen anketin analizlerine ve sonuçlarına yer verilmiştir.Katılımcıların genel özelliklerini ortaya koymak için frekans ve ortalamalar, ortalamalar arası farkların anlamlılık düzeyini belirtmek için t-testi ve anova analizleri, araştırmaya konu olan boyutların arasındaki ilişkisinin varlığını ve yönünü ölçmek için korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır.Tüm bu işlemler neticesinde örgütsel bağlılık ve kuruma güven boyutları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak öz yeterlilik ve duygusal bağlılık dışında diğer örgütsel bağlılık boyutları ve öz yeterlilik arasında anlamlı sonuçlara ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to demonstrate the relation of perceived self-efficacy and organizational trust to organizational commitment. While organizational trust and self-efficacy were assessed using one-dimensional scale, organizational commitment was assessed using a three-dimensional scale, namely affective, continuance, and normative commitment, developed by Allen & Meyer. In this regard, organizational trust, organizational commitment, and perceived self-efficacy were assessed in the first two chapters of the thesis, while the third chapter presents the analyses and results of the surveys carried out among the cable and copper manufacturing industry employees selected for the pilot study.The study used frequencies and mean values to describe the general characteristics of the subjects; t-test and anova analyses to test the significance levels of differences between mean values; and correlation and regression analyses to investigate the existence and the direction of the relation between the scales which are the subject of the study.As a result, a significant and positive relationship was found between the organizational commitment and organizational trust scales, also self-efficacy and affective commitment. However the study has failed to establish any significant results on the relationship between self-efficacy and continuance commitment, also self-efficacy and normative commitment