Kamu hastanelerinde çalışmakta olan doktor ve hemşirelerin örgüt kültürü algıları ve gösterdikleri örgütsel bağlılık arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research over the relationship between the perception of organizational culture and the organizational commitment manifested by the doctors and the nurses employed in public hospitals
  1. Tez No: 261780
  2. Yazar: ŞEBNEM ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İnsanların bir araya geldiği gerek ticari amaçlı, gerek sosyal tabanlı veya politik tüm topluluklar, doğaları gereği zamanla kendi kültürlerini oluşturmuş, dışarıdan başka bir kültürü benimsemiş veya süreklilik niteliklerinden yoksun bir şekilde dağılmayı beklemişlerdir.Örgütlerin sürekli olma ya da varlıklarını olabildiğince uzun vadeye yayabilmelerinde en belirleyici unsurlardan biri de her bireyin, örgütü başlı başına bir olgu olarak özümseyip, içinde bulundukları kurumun kimliğine, politikalarına ve vizyonuna duydukları bağlılık olmuştur. Bu noktada örgütsel bağlılığı; kurum kimliği, misyonu ve vizyonunun temel belirleyicisi olan örgüt kültürünün değişkenlikler gösteren bir sonucu olarak algılamak yanlış olmayacaktır.Dolayısıyla yaptığım çalışma, örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin daha önce onlarca akademik çalışma tarafından ortaya koyulan varlığının saptanmasının ötesinde, farklı örgütlerde ortaya çıkan kültür tarzlarının, bireylerdeki bağlılık olgusuna yaptıkları katkı düzeyi ve bu bireylerin söz konusu katkıyı algılama şekilleri üzerine odaklanmıştır.Örgütsel bağlılığın, doğrudan bireyler arası bağlılık üzerinde de etkili olduğu varsayıldığında; doğasından ötürü sürekli bir harmoni ve ekip çalışmasının elzem olduğu bir örnek kütle arayışımda, en doğru seçenek hastaneler olarak karşıma çıkmıştır. Özellikle kamuya ait sağlık kuruluşlarında belirgin hatlarla ortaya çıkan kültür olgusu da, araştırmam sırasında bana oldukça net veriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to their nature, all communities consisting of people that have been sharing commercial, social or political purpose; forge their unique culture, import one from outside or wait for an inevitable disbanding, devoid of their quality of permanency.Another remarkable integral of this sustainability and continuity for organizations has always been the perception of the organization as an independent being and the commitment to its identity, policies and vision. At this point, it would not be false to perceive organizational commitment as a result of the organizational culture which also happens to be the determinant of that identity and vision.Therefore, beyond the fact that these two terms have a strong relationship as pointed out by numerous researchs, my study is focused on the contribution of different types of organizational culture formed in various communities, to the commitment of individuals to their unity, the apprehension and magnitude of it.Assuming that organizational commitment is also effective on the allegiance between the individuals; in my search of a subject which naturally demands teamwork and strict harmony; hospitals and healthcare institutions came up as the best option. Especially public hospitals with their distinctive organizational culture, provided me with prominent findings.