Avrupa Birliği ve Türkiye'de sosyal ve ekonomik rolleri açısından KOBİ'ler
Social and economic effect of small and madium size enterprises (SME's) in European Union and Turkey
- Tez No: 261789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Dünya ekonomilerinde 1970'li yıllarda önem kazanan ve Türkiye'de ise daha ziyade 1980'li yıllardan sonra önem verilen KOBİ'ler, Avrupa Birliği'nde toplam işletmelerin % 99 'unu ve Türkiye'de % 99.8 gibi çok yüksek bir oranı oluşturmaktadır.Bu çalışmada; Avrupa Birliği ve Türkiye için ekonomik ve sosyal hayatın vazgeçilmez unsurları olan KOBİ'lerin, ülke ekonomileri içindeki mevcut yerleri ve önemi ile, ülke ekonomisine yapacakları katkıların daha da artırılması için ne tür önlemlerin alınması gerektiği ve konu ile ilgili çözüm önerileri ele alınmaktadır.Başta KOBİ'lerin Avrupa Birliği'nde, Türkiye'de ve çeşitli OECD ülkelerinde ki tanımları yapılarak, KOBİ'lerin, avantajları ve dezavantajlarının yanı sıra işsizlik, istihdam, mesleki eğitim, sosyal güvenlik konuları gibi ekonomik ve sosyal rolleri de incelenmektedir.KOBİ'lerin detaylı bir şekilde tanımlandığı, genel yapıları ile ekonomik ve sosyal etkilerinin tartışıldığı bu çalışmada, daha kaliteli ve daha verimli KOBİ'lerin piyasada hayat bulabilmeleri için, öncelikle yeterli eğitim seviyesi ve mesleki eğitimin gerekliliğinin yanı sıra finansal açıdan girişimciliğin teşvik edildiği ve önündeki bürokratik engellerin de kaldırılması gerektiği vurgulanmaktadır.Aslında KOBİ'lerin iyi organize edilmeleri ile aynı zamanda çok iyi birer sosyal politika araçları haline getirilerek, toplumsal dengelerin sağlanmasında, daha sağlıklı ve refah seviyesi yüksek olan bir orta sınıfın oluşumunda önemli rollerinin olduğuna değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium size Enterprises (SMEs) which gained importance in the world economics in 1970s and were taken into account in Turkey especially in 1980s constitutes 99 % of total enterprises in European Union (EU) and 99.8 % of them in Turkey.In this study, what kind of precautions should be taken and suggestions for solutions have been held so that present positions, importance and contributions of SMEs to the economy of the country, which are indispensable factors of economic and social life in EU and in Turkey, might be increased towards higher level.By describing the phrase ?SMEs? according to world?s, EU?s, several OECD countries? and Turkey?s literature; such economic and social roles as unemployment, employment, vocational training, social security were studied besides advantages and disadvantages of SMEsIn this study in which SMEs were described in details and general structures, economic and social effects of them were discussed, it has been stressed that entrepreneurship should be encouraged from the financial point and that bureaucratic handicaps should be eliminated as well as the fact that, initially, enough education level and vocational training should be considered necessary so that more productive and qualified SMEs might be alive in markets.In fact, it has been mentioned that there are important roles in forming a healthy and affluenced mid-class whose level will be higher one in order to supply social equality by means of organizing SMEs well and of turning them into vehicles of a very good social politics at the same time.