Personel seçme sürecinin etkinliğini arttırmada psikoteknik testler ve bir uygulama
Increasing the efficiency of recruitment process by psychotechnics tests
  1. Tez No: 261795
  2. Yazar: HASRET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Her işletme işe en uygun elemanı bulmaya çalışır. Çalışanın iş ortamına uyumu, kendi yetenek, beceri, kişilik özellikleri ve değerlerinin işe ve işyerine uygunluğu ile doğrudan orantılıdır. Bu nedenle kişi işe alınmadan önce, yani seçme sürecinde, bu tür özellikleri incelenerek işe uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bunu sağlamak amacıyla, personel seçiminde seçme kararını mülakatı yapan kişinin sezgilerine bırakmamak, seçme işleminin geçerliliğini ve güvenilirliğini ve etkinliğini arttırmak üzere bilimsel ölçüm araçları yani psikoteknik testlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır.Bu doğrultuda, işletmelerin insan kaynakları seçme faaliyetlerinin etkinliğini arttırmak üzere kullanılan psikoteknik testler ve özellikle adayın işe uygunluğunu belirlemede kişilik kavramı ile birlikte kişinin işe uyumunu sağlayacak bir seçme yöntemi olarak psikoteknik yöntemler bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır.İlgili çalışma, insan kaynakları seçme fonksiyonunun sadece geleneksel yöntemlerle değil, değişen koşullar doğrultusunda modern seçme yöntemlerini kullanarak etkinliğinin arttırılmasını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Every company looks for the most suitable employee for the work. Adaptation to the working place is directly related to the suitability of staff?s talents, skills and also personal features to the work and working area. Therefore, during evaluation process, all these properties should be examined to decide whether he is the right person or not. In order to get the best result , the intuitions of the interviewer should not be the only criteria also the scientific measurement tools including psychotechnics tests that becomes widespread should be applied.In the light of these , psychotechnics tests applied to the candidates and the personality concept are the main themes of this study.In conclusion , this workshop evaluates how not only the traditional but also the modern methods are applied by human resources department.